Navigácia: Turecko

História:

Prvé zmienky o osídlení Turecka sa datujú od 7. tisícročia pred n. l. Okolo r. 2000 pred n. l. prichádzajú na územie Turecka Chetiti, ktorí sa zaslúžili o materiálny rozkvet celej oblasti. Kultúrne sa Turecko rozvíjalo aj vďaka krétskej a mykénskej kultúre z neďalekého Grécka. Bohužiaľ ďalšie prenikanie kultúry zastavila trójska vojna. O ďalšie konflikty sa postarali obyvatelia Perzie z dôvodu veľkej rozpínavosti. Do zápasu o územie Turecka sa pridali aj Rimania, ktorí tu budovali svoje provincie. Významnú premenu zaznamenala Byzancia za vlády cisára Konštantína Veľkého, ktorý vybudoval Konštantinopol. V tomto meste dodnes stojí nádherný chrám Hagia Sofia zo 6. storočia n. l. 11., 12. a 13. storočie je poznačené krížiackymi výpravami. V 15. storočí sa Konštantinopol premenoval na Istanbul a stal sa hlavným mestom Osmanskej ríše na najbližších päť storočí. Posledným sultánom Osmanskej ríše bol Mehmed VI. V r. 1923 vznikla Turecká republika a hlavným mestom sa stala Ankara. Novodobé dejiny poznačilo obsadenie severnej časti Cypru a niekoľko výnimočných stavov. Dnes sa Turecko snaží o demokratický vývoj. Odráža sa to aj na podpore cestovného ruchu a budovaní turistických centier na Tureckej riviére.

Národné parky a pamiatky:

Istanbul

(Modrá mešita,Hagia Sophia- Chrám svätej múdrosti, Palác Topkapi s nádhernými pokladmi, Egyptský bazár, Hippodrom, Galata)

Ankara

(Mešita Arslanhane Camii, Rímsky chrám, Rímske kúpele z 3. storočia, Juliánov stĺp, Atatürkovo mauzóleum,Augustov chrám)

Antalya

(Hadrianov oblúk, minarety Kesik a Yivli, Veža Hidirlik Kule)

Milétos

(divadlo, mohutná pevnosť z 8. stor., palác sv. Michala, Aténin chrám, bazilika)

Efez

(Antické vykopávky, Chrám bohyne Artemis - jeden zo 7 divov sveta)

Bospor

(prieliv medzi Európou a Áziou)

Trója

(Mytologické miesto, Trójsky kôň)

Hierapolis

(Amfiteáter, Pohrebisko Necropolis, Apolónov chrám, Pamukkale - biele sintrové jazierka v terasovitom usporiadaní, termálne kúpele)

Pergamon

(Diov oltár, Vykopávky divadla z helénskej doby)

Tradícia:

Na každom kroku stretnete v Turecku príjemných, srdečných a priateľských ľudí, vždy úprimne veselých a družných. Často dajú najavo svoju pohostinnosť a pozvú vás na šálku čaju. Žiadni dovolenkár neodolá výhodným nákupom kože, zlata či parfémov. Dajte si poradiť od delegáta, kam ísť a ktorým miestam sa vyhnúť. Na trhoch sa o cenách vyjednáva, ceny sú tu oveľa lacnejšie, zatiaľ čo v nákupných strediskách sú ceny vyššie, ale tovar kvalitnejší. Obchodníci vám ponúknu čaj, posadia vás na stoličku a o chvíľu sa cítite ako doma. Neponáhľajú sa a sú pripravení splniť vám akékoľvek želanie. Kľudne prevrátia celý svoj stánok hore nohami, len aby vyhoveli a našli práve to, čo chcete. A keď vám niečo nesadne, hneď vám ponúknu, že to do druhého dňa prešijú. Je platný zákaz požívania alkoholických nápojov na verejných priestranstvách (vrátane ulice, zástavky a pod.). V prípade porušenia tohto zákazu, môže byť turista napomenutý a pri opakovanom porušení zákazu pokutovaný až do výšky 100,- USD. Nenechajte si ujsť povestné turecké masáže pozostávajúce z dvoch procedúr – peelingu odumretej kože, šampónovania a následnej olejovej masáže.

Kuchyňa:

Turecká kuchyňa patrí k najlepším a najzdravším na svete. Ovplyvňovali ju kulinárne zvyklosti mnohých kultúr a národov. Turecká kuchyňa vyniká výberom, vyváženými a vzájomne sa doplňujúcimi kombináciami a pestrou paletou chutí. Vďaka svojej zemepisnej polohe Turecko čerpá z vlastných zásob veľké množstvo rýb a ďalších darov mora a výhodné klimatické podmienky prinášajú po celý rok hojnosť čerstvej zeleniny a ovocia. Zeleninové šaláty vám doporučujeme ochutiť nálevom z olivového oleja a citrónu alebo jogurtovým dresingom s cesnakom a mätou, ktorá blahodárne pôsobí na tráviace ústrojenstvo. Ovocie, najmä melón, nechýba ani pri raňajkách. Jedlá
Kofte – guľky z mletého baranieho mäsa podobné našim karbanátkom
Kebab – nakorenené rezy jahňacieho alebo baranieho mäsa, pečené na otáčajúcom sa ražni
Dolmates – plnené papriky s paradajkovou omáčkou

Nápoje :

Čaj – silný čierny turecký čaj podávaný v malých 20 cl pohárikoch
Ayran – slabo osolený nápoj vyrobený z jogurtu rozriedeného vodou
Raki – alkoholický nápoj pripravený z hrozienok a ochutený anízom. Podáva sa vychladený, obvykle zriedený vodou, čím získava bielu farbu.

Jazyk:

turečtina, dá sa dohovoriť aj anglicky, nemecky

Podnebie:

Turecká republika je rozľahlou krajinou subtropického pásma. Klimatické podmienky rôznych oblastí krajiny sa značne odlišujú. Pre oblasť hlavného mesta je charakteristické vnútrozemské podnebie s veľmi krátkym prechodom medzi zimou a letom. Teplota v letných mesiacoch pravidelne presahuje 35 °C a je sprevádzaná veľmi nízkou vlhkosťou vzduchu okolo 25 %. Oblasť stredozemného mora je charakteristická vysokou relatívnou vlhkosťou vzduchu a teplým až tropickým počasím od apríla do novembra. V letných mesiacoch (hlavne júl a august) teploty dosahujú max. 40 °C. Oblasť západného Turecka sa charakterom svojho podnebia nachádza niekde uprostred. Pre prímorské oblasti hlavne pri Egejskom mori je však typická vyššia veternosť.

Orientačné ceny:

veka chleba - 5 Sk (0,1 eura), mlieko 1 l - 35 Sk (1 euro), víno 0,7 l - od 50 Sk (1,8 eura), voda 1,5 l - 12 Sk (0,30 eura), obed v reštaurácii - 220 - 400 Sk (od 6 eur) rýchle občerstvenie - od 35 Sk(1 euro), káva - 48 Sk (1,50 eura), zmrzlina - 20 Sk(0,4 eura)

Vízum:

Vízum (do 30 dní) môže byt udelené na hraničnom priechode, na letisku, prístave pri vstupe do krajiny, alebo na Veľvyslanectve Tureckej republiky v Bratislave.

Cestovné doklady:

Občania SR potrebujú do Turecka, platný cestovný pas a príslušné vízum.Pri ceste autom potrebujú: medzinárodný vodičský preukaz , technický preukaz vozidla, zelenú kartu.
Zoradiť podľa: dátumu | ceny
Hotel: Adam & Eve
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Tento neobyčajný hotel postavený v roku 2006 sa vám nechce predstaviť ako hotel s oficiálnou kategóriou označenou tradične hviezdičkami. Je postavený ako „High Class Design“ hotel a predstaví vám „nebo na zemi“ a to ponukou špeciálneho ...
Hotel: Akka Alinda Hotel
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Akka Alinda Hotel, renovovaný v období 2010 - 2011, ponúka svojimi kvalitnými službami, profesionálnym prístupom a dobrou polohou miesto, na ktorom zabudnete na každodenné starosti.
Hotel: Akka Antedon
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Pôsobivý päťhviezdičkový hotelový komplex Akka Antedon, vybudovaný v roku 2005, osloví nielen svojím zaujímavým vybavením v kombinácii klasického Ottomanského štýlu a moderného umenia, ale aj samotnou polohou s nádhernými výhľadmi na okolitú ...
Hotel: ALAIYE RESORT & SPA
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: komplex pozostáva z viacerých budov, situovaný neďaleko pláže (120 metrov), piesočnatá pláž má pozvoľný vstup do mora, nachádzajú sa tam drobné kamienky.
Hotel: Alara Kum
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Príjemný hotel nachádzajúci sa v krásnej zelenej záhrade, ktorý je vhodný pre všetky vekové kategórie, ako aj pre rodiny s deťmi.
Hotel: ALBA QUEEN
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Hotelový komplex, otvorený v roku 2008 sa ako súčasť konceptu Alba Hotels zameriava predovšetkým na vytvorenie dokonalých podmienok pre strávenie nezabudnuteľnej rodinnej dovolenky.
Hotel: Alba Resort
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania:
Hotel: ALBA ROYAL
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Špičkový hotelový komplex, ponúkajúci dokonalý komfort, služby na vysokej úrovni a profesionalitu majiteľov je orientovaný na náročnejšiu dospelú klientelu, ktorá vie oceniť bohatosť a komplexnosť ultra all inclusive programu, luxusné prostredie a ...
Hotel: Ali Bey Club Manavgat
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Odporúčame vyznávačom aktívnej dovolenky a tým, ktorí si radi pochutia na miestnych špecialitách vďaka vynikajúcej kuchyni. Bezkonkurenčná ponuka 62 tenisových kurtov a najväčší aquapark na Tureckej riviére robia práve tento hotel ideálnym miestom
Hotel: Ali Bey Resort Side
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Novootvorený hotelový komplex Ali Bey Resort Side zo známej a mnohými turistami vyhľadávanej siete Ali Bey sa predstavuje ako nový rezort, v ktorom dokážete zabudnúť na každodenné starosti.
Kontakt

Tel.: 0915 516 741
Mail: info@nettour.sk

Neváhajte nás kontaktovať.
Sme tu pre Vás!

Newsletter

Ak máte záujem o posielanie aktuálnych ponúk a last minute zájazdov, zaregistrujte sa.

Základné informácie

 • Oficiálny názov krajiny: Turecko
 • Hlavné mesto: Ankara
 • Rozloha: 779.452 km2
 • Počet obyvateľov: 65000000
 • Zloženie obyvateľstva: Turci, Kurdovia, Arabi
 • Náboženstvo: islam, kresťanstvo, židovské náboženstvo
 • Úradný jazyk: Turečtina
 • Mena: Turecká líra (TL)
 • Časový rozdiel (oproti Slovensku):  0 hod.
 • Aktuálny čas: 6:37
 • Takmer jasnoPočasie teraz:
  Takmer jasno, teplota: 7°C