Navigácia: Tunisko

História:

Prvé záznamy o osídlení Tuniska sú už z 11 st. Veľmi významnú úlohu v jeho dejinách zohralo založenie mesta Kartága v 800 r. pred n.l. Kartágo - pôvodne fenické mesto, založené vysťahovalcami z Týru v roku 814 pred Kr.. Mesto sa rozkladalo na severnom pobreží Afriky na dnešnom území Tuniska. Patrilo k obchodným mestám. V rokoch 500-300 pred Kr. počas vojen s Grékmi žijúcimi v osadách na Sicílii narazili Kartágijci na Rimanov, s ktorými neskôr viedli tri púnske vojny. Po tretej púnskej vojne bolo Kartágo roku 146 pred Kr. zrovnané so zemou, vypálené a pôda, kde predtým stálo, bola zoraná na znak toho, že tam nemá nikdy viac stáť mesto. No i napriek tomu tam okolo roku 50 pred Kr. začal sám Július Cézar s osídľovaním. Dnes je Kartágo časťou hlavného mesta Tunis ako jedno z predmestí. Najväčšou atrakciou sú ruiny resp. zvyšky základov Antóniových kúpeľov postavených okolo roku 160 s rozlohou okolo 18 000 m2, ktoré sú zo severnej strany obkolesené prezidentským palácom. Po punských vojnách bolo zničené a krajina sa stala súčasťou Rímskej ríše. V 7. storočí mesto obsadili muslimskí Arabi a koncom 16. storočia sa stalo súčasťou Osmanskej ríše. V polovici 19. storočia sa krajina u európskych bánk zadĺžila, preto v r. 1881 prevzalo kontrolu nad krajinou Francúzsko. Francúzski kolonisti zabrali väčšinu najlepšej pôdy. Kvôli neustálym nepokojom vznikla národná strana Destúr.V roku 1934 pod vedením Habiba Bourguibu sa z nej vytvorilo radikálne krídlo. Spolu s inými vodcami vytvorili protifašistickú vládu, ktorú v r. 1943 zvrhli jednotky odbojového hnutia Slobodné Francúzsko. Napriek všetkému Bourguib viedol v 50. rokocho s Francúzskom jednanie za nezávislosť. Tunisko získalo nezávislosť v r. 1956 a on sa stal prvým prezidentom. Vládol do roku 1987.

Národné parky a pamiatky:

Kartágo

( Predmestie Tunisu,- amfiteáter, rímske vily, archeologické vykopávky, Antonia Pia - kúpele, bazilika sv. Cypriána a bazilika Maiorum )

Tunis

( Kostol sv. Vincenta, Mešita de la Kasbah, Médina –Hradné mesto- Mešita Jama Ez Zitouna, Palác Dar El Bey )

Kairouan

( štvrté sväté mesto moslimov, Veľká mešita )

Monastir

( Obranná pevnosť Ribat, Veľká mešita )

El Djem

( Koloseum - Kedysi tretí najväčší amfiteáter Rímskej ríše sa vyznačoval obrovskými rozmermi )

Nefta

( Najväčšia palmová oáza )

Tradícia:

Snáď každý počul o orientálnom obchodovaní. Základom je dohadovať cenu. Tu to platí nielen pri bežnom nakupovaní, ale aj pri taxislužbe. Najdôležitejší pre obchodovanie je čas. Obhodník nesmie mať pocit, že sa niekam ponáhľate, inak pravdepodnobne nakúpite drahšie. Ak ale čas máte, začnite s tretinou čiastky, ktorú obchodník navrhol. Ak nebude s cenou súhlasiť, odíďte, ak pôjde za vami, určite pôjde cena dolu. Možno nič nekúpite, je to však vzrušujúci zážitok.

Kuchyňa:

Islam nepovažuje bravčové mäso za čisté, preto si na bravčovom rezni určite nepochutnáte. Jedlá sú tu však bohaté na zeleninu, ovocie, olivy, samozrejme ryby, kuracie, hovädzieho a baranie mäso. Gurmáni isto radi ochutnajú tunajšie špeciality. V strave sa kombinuje vplyv Francúzskej kuchyne z kuchyňou orientálnou. Typické sú pikantné jedlá a veľmi sladké zákusky. Zákusky sú klasické orientálne z medu, mandlí a orechov. Nezabudnite ochutnať každému známy Turecký med. Alkohol v bežných obchodoch nenájdete, v reštaurácii ponúkajú tuniské vína, patria k veľmi kvalitným. Slnko a voda, ktorá nechýba v severných oblastiach, dodáva hroznu potrebnú sladkosť. Francúzska kolonizácia pozdvihla úroveň miestneho vinárstva, niekedy aj na úkor pestovania obilia.

Jazyk:

Arabčina, dá sa dohovoriť anglicky, francúzsky

Podnebie:

Tuniská republika leží na severe Afriky. Zo severovýchodu je obmývaná Stredozemným morom a susedí s Alžírskom a Líbiou. Rozprestiera sa na pevnine i na ostrovoch. Tunisko má dlhé, členité pobrežie s výrazným Gábeským zálivom nazývaným Malá Syrta a niekoľkými ostrovmi, z ktorých najväčším je Djerba. Do severnej časti krajiny zasahuje z Alžírska pohorie Atlas. Odtiaľ sa k severovýchodu tiahne výbežok pohoria Dorsale, ktoré spadá k nížine lemujúcej Tuniský záliv. Členité pobrežie a rozmanitý terén vytvárajú nádherné prírodné scenérie. Medzi skvosty patria terasovité kaňony a oázy v púšti južne od pohoria Atlas. Na juhu sa terén mierne dvíha do kamenistej púštnej plošiny Dahar, na juhozápade zasahujú piesky Sahary. Na severe tečie najväčšia rieka Medžerda z Dorsaly úrodným údolím, kde v minulosti boli jazerá. Vlieva sa do Tuniského zálivu širokou a úrodnou nížinou. Najvhodnejšie obdobie na spoznávanie je na jar, na kúpanie leto, a jeseň, kedy je voda príjemne vyhriata. Vo vnútrozemí môžu byť letné teploty extrémne vysoké. Zima je tu mierna, občas sa vyskytnú príležitostné zrážky.

Orientačné ceny:

balená voda - 8 -13 Sk (0,3 - 0,5 TND), pečivo - 4 - 6 Sk (0,15 - 0,25 TND), mlieko 1l - 16 Sk (0,6 TND), maslo - 13 Sk (0,5 TND), pivo - 18 - 22 Sk (0,7 - 0,8 TND)

Vízum:

Pre organizované zájazdy neplatí vízová povinnosť

Cestovné doklady:

Cestovný pas, ktorého platnosť presahuje 3 mesiace po plánovanom skončení pobytu.
Zoradiť podľa: dátumu | ceny
Hotel: ABOU SOFIANE
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Hotelový komplex sa nachádza neďaleko jachtového prístavu Port El Kantaoui s kaviarňami, reštauráciami, obchodíkmi, detským zábavným parkom a 18 jamkovými golfovými ihriskami
Hotel: AquaLife Imperial
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Príjemný hotel situovaný v krásnej záhrade najluxusnejšej časti Hammametského zálivu - Yasmine Hammamet. Od širokej piesočnatej pláže, ktorá je oddelená nefrekventovanou miestnou komunikáciou je vzdialený 300 m.
Hotel: CASTILLE
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Osvedčený hotel v 6-árovej palmovej oáze, sa nachádza priamo pri pláži, v turistickej oblasti Aghir, cca 6 km od strediska Midoun a 25 km od letiska.
Hotel: CESAR PALACE
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Príjemný hotelový komplex s veľmi kvalitnými službami patrí do obľúbenej siete hotelov Miramar a nachádza sa v palmovej záhrade, blízko krásnej piesočnatej pláže. Vďaka svojmu vybaveniu a polohe, hotel odporúčame aj náročným klientom.
Hotel: Club Abou Nawas Montazah
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Príjemný a obľúbený hotel zo siete ABOU NAVAS sa nachádza v srdci turistickej zóny zelenej Tabarky.
Hotel: CLUB DIANA RIMEL
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Kvalitný hotelový komplex, skladá sa z hlavnej budovy a niekoľkých ďalších budov nachádzajúcich sa na jednej z najkrajších pláži na ostrove Djerba. Hotel je vzdialený 6 km od mestečka Midoun. Je vhodný pre klientov všetkých vekových kategórií.
Hotel: Club El Bousten
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Príjemný hotel klubového typu ponúka hlavne v priebehu hlavnej sezóny veľké množstvo športových a zábavných možností. Odporúčame predovšetkým mladým klientom a rodinám s deťmi.
Hotel: CLUBHOTEL RIU MARCO POLO
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Hotel sa nachádza asi 8 km od historického centra Hammametu, v pešej vzdialenosti od jachtového prístavu a mediny v Hammamet-Yasmine. V blízkosti hotela sú aj nákupné možnosti.
Hotel: Daphne Bahia Beach
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Tento hotel je postavený v maurskom architektonickom štýle a nachádza sa v prímorskej lokalite Yasmine Hammamet, len pár minút od historického centra mesta. Široká súkromná pláž s jemným pieskom je od hotela oddelená pešou promenádou. Golfové ...
Hotel: Daphne Club Miramar
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Tento rodinný hotel leží približne 2km od centra mestečka Port El Kantaoui s prekrásnym prístavom. Hneď oproti hotelu sa nachádza 18 jamkové golfové ihrisko. Od mesta Sousse je hotel vzdialený asi 10km a od medzinárodného letiska 35km.
Kontakt

Tel.: 0915 516 741
Mail: info@nettour.sk

Neváhajte nás kontaktovať.
Sme tu pre Vás!

Newsletter

Ak máte záujem o posielanie aktuálnych ponúk a last minute zájazdov, zaregistrujte sa.

Základné informácie

 • Oficiálny názov krajiny: Tunisko
 • Hlavné mesto: Tunis
 • Rozloha: 163.610
 • Počet obyvateľov: 8800000
 • Zloženie obyvateľstva: Tunisania- Arabi, Berberi
 • Náboženstvo: islam
 • Úradný jazyk: Arabčtina
 • Mena: Tuniský dinár (TND)
 • Časový rozdiel (oproti Slovensku): - -1 hod.
 • Aktuálny čas: 15:25
 • Malá oblačnosťPočasie teraz:
  Malá oblačnosť, teplota: 16°C