Navigácia: Thajsko

Prírodné podmienky:

Rovnako ako vo zvyšku tropickej Ázie sa väčšina thajskej vegetácie delí do dvoch základných typov tropických lesov. Jedná sa o monzúnový les so zreteľnou dobou sucha, ktorá trvá tri mesiace alebo aj dlhšie a dažďový les, kde prší viac ako 9 mesiacov v roku. Lesy pokrývajú asi 25% thajského územia. Štvrtinu zalesnenia tvoria monzúnové lesy - listnaté opadavé stromy – nachádzajú sa najmä v severnom, východnom, severovýchodnom a strednom Thajsku. Asi polovica všetkých zalesnených území sa skladá z dažďových lesov, ktoré sú stále zelené a vyskytujú sa na juhu krajiny. Poslednú štvrtinu zalesnenej oblasti tvoria lesy v sladkovodnej bažinatej oblasti, zalesnené oblasti krasového územia, nachádzajúce sa na juhu, a borovicové lesy rastúce vo vyšších nadmorských výškach na severe Thajska. V krajine rastie veľké množstvo druhov ovocných stromov, bambusov, exotického dreva a tiež kvetín. V Thajsku sa prirodzene nachádza asi 15 000 druhov cievnatých rastlín a viac ako 1 000 druhov orchideí.
Thajsko ponúka svojim návštevníkom i pestrú faunu - od živočíchov žijúcich na rovníku až po živočíchy mierneho pásma. Vďaka polohe krajiny je fauna nachádzajúca sa v severnom Thajsku skôr indočínskeho pôvodu a fauna žijúca na juhu sa podobná faune v Malajzii, Sumatre, Borneu alebo Jáve. Thajsko je veľmi bohaté na vtáky. Žije tu približne 1 000 druhov vtákov, čo je 10% celkového počtu druhov na svete. Medzi domáce cicavce, ktoré však väčšinou prežívajú v malom množstve len v národných parkoch a rezerváciách, patria tigre, leopardy, slony, ázijské čierne medvede, malajzijské medvede, divoké kravy, rôzne druhy jeleňov, opice, tapíry alebo delfíny.

História:

Prví ľudia sa na území Thajska usadili približne v období 40 tis. rokov pr.n.l.
Od 9 stol. pr.n.l. sa začína rozvíjať poľnohospodárstvo, od 3 stol. pr.n.l. pestovať ryža, prebieha domestikácia zvierat, zhotovujú sa prvé keramické a bronzové predmety.
V ďalšom období sa formujú prvé ríše. Z Indie a Srí Lanky prichádzajú budhistickí a hinduistickí misionári a na území dnešného stredného Thajska vzniká ríša Dvárávatí (6.-7.stol.n.l.), na juhu bol vplyv ríše Šrívidžaja (7.-13.stol.n.l.) a z Kambodže prichádza Khmérská ríše (9.-13.stol.n.l.). Od 11 stor. sem prichádzajú Thajčania z južnej Číny.
Sukhothaiská ríša (13.-15.stol.n.l.) – prvá významná ríša nazývaná Siam, náboženský smer théraváda silnie. Pamiatky z tohoto obdobia sú v meste Sukhothai, ktoré bolo centrom ríše a Si Satchanalai. Typické pre toto obdobie je znázornenie kráčajúceho Budhu.
Kráľovstvo Ayutthaya (14.-18.stol.n.l.) – najmocnejšia ríša, ktorej vplyv bol na celom území dnešného Thajska, centrom bolo mesto Ayutthaya, rozvíjalo sa hlavne vojenstvo, obchod a kultúra. V roku 1767 po neustálych konfliktoch s Barmou ríša zaniká.
V roku 1782 bolo hlavné mesto presťahované do Bangkoku a moci sa chopil vojenský veliteľ Chao Phraya Čakri, ktorý bol korunovaný ako Ráma I. Jeho nástupca kráľ Mongkut potom Siam modernizoval a otvoril ho zahraničnému obchodu. Jeho syn kráľ Chulalongkorn zaviedol mnohé reformy a nepodľahol, tak ako okolité krajiny, vplyvu Francúzska a Británie.
Od roku 1932 sa stal Siam konštitučnou monarchiou a promenoval sa na Thajsko. Počas 2. svetovej vojny bolo Thajsko okupované Japonskom, s ktorým nakoniec uzavrelo spojenectvo. Po druhej svetovej vojne v Thajsku nastáva obdobie vojenských i politických prevratov.
V čase Vietnamskej vojny sa Thajsko pridalo na stranu USA a spolu vstupujú do Vietnamu.
Zásluhou kráľa Bhumibola – Ráma IX boli v krajine ukončené vojenské prevraty a krvavé demonštrácie a v roku 1992 sa uskutočnili demokratické voľby.

Kuchyňa:

Thajské jedlo je svetovo preslávené a snáď nikto by nemal opúšťať túto krajinu bez toho, aby ochutnal niektorú thajskú špecialitu. Thajská kuchyňa je podobná indickej alebo čínskej, thajské pokrmy sú však všeobecne ostrejšie ako jedlá čínské a majú kratšiu dobu prípravy, než jedlá indické.
Dosť sa používa cesnak a chilli, najmä Phrik khii nuu. Vo veľkej miere sa tiež používa kari korenie – gaeng. Thajci radi ochucujú jedlá korením, bazalkou, zeleninou, arašidmi, koriandrom, kokosovým mliekom, citrónovou šťavou, a ďalšou radou exotických surovín. Z mäsa je obľúbené bravčové a hydina, ale vo veľkom sa konzumujú mnohé druhy rýb a darov mora. Jednou z najdôležitejších súčastí tunajšej kuchyne je ryža - khao. Podáva sa skoro ku každému pokrmu. Musí mať správnu teplotu a dobu varenia. Najkvalitnejšia thajská ryža je známa ako khao hawm máli alebo jasmínová ryža. Má sladkastú chuť a už pri varení láka svojou krásnou vôňou.
Thajské jedlo je väčšinou podávané s rôznymi omáčkami a dressingami. Je to napríklad phrík bon – pasta z červeného korenia, thúa bon – pasta z arašidov, ocot s plátkami chilly – náam som Phrík, rybia omáčka s chilli – náam plaa phrík alebo veľmi ostrá oranžovočervená omáčka nazývaná náam phrík sii raachaa.
Veľký prínos pre kulinárske umenie sú i thajské polievky. Najznámejšia je tom yam – kyslá polievka, ktorá sa pripravuje s najrôznejšími druhy mäsa, jej najznámejšia verzia je však s krevetami – tom yam goong. Základom polievky je vývar z citrónových listov, šťava z limetiek, citronela, rybia omáčka a chilli papričky.
Veľmi obľúbené sú aj šaláty – yam – ochutené citrónovou šťavou. Ako dezert sa zväčša podáva múčnik – kanom. Pripravuje sa najčastejšie z kokosu a býva dosť sladký.

Čo sa týka nápojov, v Thajsku sú nakobľúbenejšie ovocné džúsy a nápoje z mixovaného ovocia v kombinácii s vodou. Thajci pridávajú do ovocných džúsov vždy trochu soli. Alkohol je v Thajsku pomerne drahý. Miestne pivo je – Singha, Kloster a Amarit. Typické pre Thajsko sú i rôzne druhy liehovín. Veľmi obľúbená je Mekongská ryžová whisky. Lacnejšou variantou je takzvaný biely likér. Legálny je vyrobený z ryže a nelegálny z mnohých surovín napr. kokosové mlieko, cukrová trstina.

Jazyk:

thajčina, dohovoriť sa dá aj anglicky

Zaujímavosti:

Bangkok, Nakhon Pathom - starobylé mesto s najväčším budhistickým monumentom na svete,
Ayuthaya - pôvodné hlavné mesto s množstvom chrámov zo 16. až 18. storočia,
Chiang Mai - druhé najväčšie mesto v Thajsku,
ostrovy Phuket, Ko Samui a Ko Pha-Ngan Ko Si Chang,
mesto Chachoengsao,
Mae Sot - mesto pri barmských hraniciach, centrum pašerákov a priekupníkov s rozličným tovarom, dôležité centrum obchodu s drahokamami.

Podnebie:

Thajsko sa nachádza sa na polostrove Zadná India na brehu Thajského zálivu.
Od mája do októbra trvá monzúnové obdobie, v ktorom sa priemerná teplota pohybuje okolo 32 °C. V tomto období je nielen horúco, ale aj vlhko. More je v období dažďov teplé a dosahuje teploty 26-29 C.
Horúce tropické suché obdobie sa začína v marci a trvá približne do mája. Vrcholí príchodom monzúnov. V tomto období je veľmi horúco. Pred príchodom monzúnov sa teploty šplhajú na 35 °C až 40 °C.
Suché, relatívne "chladné" obdobie je od novembra do apríla. Je príjemné, pretože sa v ňom vyhnete extrémnym horúčavám a dažďom.

Vízum:

Vízum je povinné. O vízum je možné požiadať na zastupiteľskom úrade Thajska vo Viedni alebo na honorárnom konzuláte v Bratislave. Vízum na max. 15 dní je možné získať aj po prílete do krajiny. Potrebný je cestovný pas platný min. 6 mesiacov od vstupu, fotka a poplatok.

Cestovné doklady:

Občania SR potrebujú pre vstup platný cestovný pas a vízum.

Konzulát:

Veľvyslanectvo SR v Bangkoku

Adresa:
Embassy of the Slovak Republic
No. 21/144, South Sathorn Road
Bangkok 101 20, Thailand (Thajsko)
Tel.: 00662/677 3445-6
E-mail: slovakemb@actions.net

Dôležité tel. čísla:

191 prvá pomoc, hasiči
199 hasiči

El. napätie:

220 - 230V

Riziká:

Thajsko je bezpečná krajina, riziko okradnutia hrozí len v mestách a tam kde je väčšia koncentrácia ľudí na jednom mieste- pamiatky, trhy, námestia a pod. Vyhýbajte sa pohraničným regiónom, kde dochádza k miestnym bojom.
Veľkou hrozbou v Thajsku je prechovávanie drog. Za takúto činnosť sú vysoké tresty a vezenie.
Ak plánujete cestovať do rizikových oblastí, ako napr. džungľa pozdĺž hranice s Myanmarom a Kambodžou a pod., odporúča sa očkovanie proti japonskej encefalitíde, besnote, cholere, horúčke dengue a hepatitíde A a užívanie antimalarík.
Zoradiť podľa: dátumu | ceny
Hotel: Aloha Resort
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: príjemný a veľmi obľúbený hotel leží na jednej z najkrajších pláží ostrova, na pláži Lamai.
Hotel: Amari Orchid Resort&Tower
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Hotel je situovaný v kľudnej časti Pattayi. Nachádza sa 5 minút jazdy od centra mesta Pattaya a 50 m od piesočnatej pláže.
Hotel: ANANTARA LAWANA
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Luxusný hotelový rezort v tichšom prostredí je umiestnený priamo na pláži Chaweng Beach s množstvom obchodov a reštaurácií.
Hotel: Aonang Villa
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Kvalitný a osvedčený hotel leží priamo pri pláži Ao Nang, neďaleko hotela leží nábrežná promenáda.
Hotel: APSARAS BEACH RESORT
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Hotelový komplex sa rozprestiera na dlhej piesočnej pláži Pakarang Beach, jednej z najkrajších častí Khao Lak. Letisko Phuket je cca 1,5 hodiny.
Hotel: Banana Fan Sea
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Pre všetky vekové kategórie, pokojné zázemie hotela, napriek tomu v dosahu zábavy. Priamo pri krásnej piesčitej pláži v južnej časti Chawengu; v pešom dosahu centrum Chaweng Beach s množstvom nákupných možností
Hotel: Bangkok, Koh Samui (Relax)
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Odlet z Viedne, prelet do Ázie. BANGKOK a Thajsko Vás ohúri ihneď. Ubytovanie v kvalitnom hoteli v centre mesta iba 200 metrov od Kráľovského paláca.
Hotel: Bangtao Beach Resort
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: luxusný hotel leží na pokojnej pláži Bang Tao v háji casuarín. Izby sú vkusne zariadené v miestnom prímorskom štýle. V základnej ponuke sú izby de luxe s čiastočným výhľadom na more.
Hotel: Best Western Premier Bangtao Beach Resort and Spa
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Pekný hotel na nádhernej pláži so službami all inclusive, čo je v Thajsku ojedinelá ponuka! Ideálny pre pokojnejšiu, romantickú dovolenku alebo pre rodiny s deťmi.
Hotel: Botany Beach Resort
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: hotelový komplex v rozsiahlej záhrade priamo pri pieskovej pláže v pokojnej časti Jomtien Beach; cca 12 km od centra Pattaye s mnohými obchodmi a reštauráciami -
Kontakt

Tel.: 0915 516 741
Mail: info@nettour.sk

Neváhajte nás kontaktovať.
Sme tu pre Vás!

Newsletter

Ak máte záujem o posielanie aktuálnych ponúk a last minute zájazdov, zaregistrujte sa.

Základné informácie

 • Oficiálny názov krajiny: Thajské kráľovstvo
 • Hlavné mesto: Bangkok
 • Rozloha: 514.000 km2
 • Počet obyvateľov: 65068200
 • Zloženie obyvateľstva: Thajčania (80%), Číňania (14%), Malajzijčania, Khméri
 • Náboženstvo: budhizmus (90%), islam, hinduizmus, animizmus
 • Úradný jazyk: Thajčina
 • Mena: EURO (EUR)
 • Časový rozdiel (oproti Slovensku): + 6 hod.
 • Aktuálny čas: 22:05
 • Malá oblačnosťPočasie teraz:
  Malá oblačnosť, teplota: 29°C