Navigácia: Španielsko

História:

Španielsko je krajina s bohatou históriou. Zhrnúť ju do pár bodov je priam nemožné. Preto začíname až Stredovekom.Po príchode moslimov na Pyrenejský polostrov v roku 711 sa toto územie na dlhé storočia stalo moslimskou krajinou (známou ako Al-Andalus), čo výrazne ovplyvnilo miestne aj európske dejiny. Obdobie Islamu patrí medzi jedno z vrcholných období španielskej kultúry. Napriek tomu nedošlo k arabizácii, arabskí prisťahovalci tvorili len veľmi malé percento celkového obyvateľstva. Kresťania mohli mať aj vlastné inštitúcie, moslimovia ich vo viere podporovali, prinášala im totiž zisk. Myšlienka rekonkvisty a znovudobití moslimských území sa stala vážnou až v 11 st. Príčinou bolo náboženský ideál „šírenia viery s mečom v ruke,“ ktorý viedol ku križiackym výpravám. Neskorý stredovek- ( 13. - 15. st) bol charakteristický rozmachom kresťanstva a vznikli tu základy budúceho zjednoteného Španielska. Španielsko ako štát vzniklo postupným zjednocovaním viacerých kráľovstiev v 15. a 16. st. Ako štátny útvar malo najväčší svetový vplyv v 16. a 17. storočí, kým nepodľahlo v boji o nadvládu nad morom Anglicku. Krajina v oboch svetových vojnách zostala neutrálna, výrazne však utrpela v občianskej vojne (1936 - 1939). Po smrti diktátora Francisca Franca v roku 1975 nastúpila cestu k rýchlej demokratizácií a ekonomickému rastu. V roku 1986 vstúpilo Španielsko do EU. V súčasnosti bojuje najmä s vysokou nezamestnanosťou a útokmi teroristickej organizácie Baskicko a jeho sloboda (ETA).

Národné parky a pamiatky:

Po celej krajine je množstvo starých umeleckých či architektonických pamiatok,ako sú, jaskyňa Altamira,kde sa nachadzajú úchvatné nástenné maľby, ktoré majú 15 tis. rokov. Sú tam staré kresťanské stavby (katedrála v Santiagu, kráľovský kláštor San Juan de los Reyes v Toledu), islamské objekty (Granada) i židovské štvrte mystických synagog (Santa María la Blanca v Tolede, synagoga v Cordobe a pod.).Netreba zabudnúťani na múzeá ako sú múzeum Prado v Madride, Picassova a Miróova galéria i Múzeum súčasného umenia je v Barcelone, Museo Thyssen Bornemisza v Madride a vzácne zbierky nevídaného rozsahu má nové Guggenheimovo múzeum v Bilbau. Po krajine sú desiatky divadiel, operných či baletných scén a koncertných sál. Španielsko je aj krajinou tanca, býčích zápasov a dobrého futbalu.

Tradícia:

Keď sa spomenie Španielsko, každému z nás sa v mysli vynoria známe pojmy ako je Korida, Flamenco, Tapas, španielske víno, latino tance.... Nie každý však vie, čo presne znamenajú. Korida ( corrida ) - najslávnejšie miesto, kde sa stretne toreádor so svojim protivníkom, býkom. Pre niekoho krutý zápas, pre inýh nezabudnuteľný a vzrušujúci zážitok. Je to adrenalín, ktorý si mnoho krát vyžiada svoju daň. Pri zápase vraj ročne zomrie až päť ľudí. Flamenco – (baile) tento vášnivý tanec pochádza z andalúzskej oblasti a v jeho histórii zohrali dôležitú úlohu aj latinsko – americké ( najmä kubánske) vplyvy. Je sprevádzaným srdcervúcim spevom ( cantre) a hrou na gitare ( toque ). Nezaprú sa v ňom ani cigánske korene z 15. storočia. Flamenco sa delí na tri druhy: jondo – hlboký melancholický, intermedio – stredný, chico – odľahčený. Tapas- slovo tapa znamená viečko, nie je jasné ako toto tradičné pohostenie vzniklo, ale stalo sa obľúbeným a bez neho si španieli nevedia predstaviť obed, či večeru. Zvyknú ho zapíjať dobrým vínom a pri rozprávaní tak čakať na hlavný chod. K najobľúbenejším patria, nakladané ančovičky, morské datle, marinovaný losos, či zemiaková torilla espanola.

Kuchyňa:

Ako v každej kuchyni prímorských krajín aj v tej španielskej je základ ryba a dary mora. Ryby z oblasti Galície patria k najlepším na svete.Nájdete ich v rozličných prípravách. Andalúzia je oblasť, kde sa zvyknú ryby vyprážať. Pre katalánsko je typické dusené mäso. Tak ako je krajina mnohotvárna aj kuchyňa je rozmanitá a plná fantázie. Známa je polievka gazpacho – hlavné ingrediencie sú paprika, paradajka a cesnak. Pallea ( vyslovuj pajla) – je zmes kuracieho, králičieho mäsa s plodmi mora a ryžou. Výdatný obed sa zvykne zapiť vínom, alebo mixom červeného vína a citrónovej limonády s názvom tinto de verano. Večer dobre padne osviežujúca, ale zato zradná sangria – miešaný nápoj z vína, džúsu a ovocia. Španielske vína sú kvalitné a rôznorodé. Pochádzajú z viac ako 57 rôznych oblastí. Kráľom stolových vín je Rioja. Najznámejšie exportné víno je Jerez. Sherry je zasa z andalúzie.

Jazyk:

španielčina, baskičtina, katalánština

Podnebie:

Španielsko leží v JZ časti Európy, na Pyrenejskom polostrove. Jeho severné hranice tvorí pobrežie s Biskajským zálivom, severovýchodne susedí s Francúzskom, kde tvoria prírodnú hranicu Pyreneje, južne a juhovýchodne je hranicou pobrežie Stredozemného mora, severnú hranicu tvorí pobrežie Atlantického oceánu a hranica s Portugalskom. Jeho hranice majú celkovo 1917,8 km a hraničí s nasledovnými krajinami: Podnebie Španielska je v pobrežných oblastiach miernejšie, než v strednej Európe. Zato stred Španielska má podnebie takmer kontinentálne. Napríklad v Kastílii sú zimy studené a letá skutočne horúce. Španielsko je krajinou protikladov. Severozápad patrí k najvlhkejším oblastiam so zrážkami až 1650 mm. Naopak na juhu Španielska sú oblasti, ktoré sa menia na púšť. Medzi ne patrí napríklad Almeria a Murcia.

Orientačné ceny:

chlieb - od 25 Sk (0,65 eura) , 1,5l balená voda - 19 Sk (0,5 eura) , mlieko - 27 Sk (0,7 eura) , víno 1l - od 38 Sk (1 euro) , pivo 1l - od 38 Sk (1 euro) , 1 kopček zmrzliny - od Sk (1 euro) , rýchle občerstvenie - od 150 Sk (4 euro)

Vízum:

Pre občanov SR platí bezvízový styk a právo voľného pohybu a pobytu.

Cestovné doklady:

Občan SR môže vstupovať a pobývať na území EU bez zvláštnych obmedzení, a to iba v prípade platného cestovného dokladu alebo preukazu totožnosti. Pokiaľ ide o motoristov doporučujeme si pred cestou obstarať medzinárodný vodičský preukaz a je nevyhnutné mať tzv. zelenú kartu.
Zoradiť podľa: dátumu | ceny
Hotel: AH BLANC PALACE
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Hotel AH Blanc Palace sa nachádza v len asi 1 km od čarovnej Ciutadelly (v minulosti hlavné mesto) - druhého najväčšieho mesta na Menorke, známeho predovšetkým prehistorickými pohrebiskami „la Naveta des Tudons“, prírodným prístavom a starobylou ...
Hotel: ALCUDIA GARDEN
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Živý hotel situovaný v centre obľúbeného letoviska Alcudia tvorí niekoľko trojposchodových budov umiestnených v peknej palmovej záhrade okolo bazéna. V bezprostrednom okolí sú obchody, bary a reštaurácie, prístav je vzdialený asi 250 m.
Hotel: Almerimar
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: v prvej línii cca 10 m od pieskovej pláže • oddelený od pláže miestnou promenádou • za hotelom 27jamkové golfové ihrisko Almerimar s rozlohou cca 802 000 m² • v okolí hotela zástavba, bary, reštaurácie
Hotel: AMARAGUA
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Hotel má ideálnu polohu priamo pri pobrežnej promenáde Paseo Maŕtimo v pokojnom prostredí, 2 km od rušného centra mesta, ...
Hotel: AMARAIGUA
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Hotel s vynikajúcou rodinnou atmosférou sa nachádza v pokojnom prostredí a priamo na pláži. Obklopení je terasovitými záhradami, na ktorých sa konajú rôzne predstavenia a večerné zábavné programy. Do centra strediska je iba pár metrov.
Hotel: ANDALÚZIA - more a poznávanie
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: pobyt pri mori + Malaga • Gibraltar • Granada • Cordoba
Hotel: ANDALÚZIA A JUŽNÉ PORTUGALSKO
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Spoznajte tie najkrajšie miesta Andalúzie a južného Portugalska. Navštívite skvostnú Sevillu, jednu z najdôležitejších ekologických rezervácii v Európe-Národný park Doňana, nádherné mesto Jerez de la Frontera ako aj magické portugalské Algarve.
Hotel: Andalúzia, Gibraltár, Maroko - tri kultúry na jeden dych
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Costa del Sol • Granada • Cordoba • Sevilla • Ronda • Gibraltar • Tanger • Asilah • Chefchaouen
Hotel: Andalúzia: pobytovo-poznávací zájazd
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania:
Apart/Hotel: Aparthotel Ferrera Beach
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: cca 50 m od pieskovej pláže Cala Ferrera v letovisku Cala d‘Or • vo svahu • oficiálna kategória apartmánového komplexu 3 kľúče = 4*
Kontakt

Tel.: 0915 516 741
Mail: info@nettour.sk

Neváhajte nás kontaktovať.
Sme tu pre Vás!

Newsletter

Ak máte záujem o posielanie aktuálnych ponúk a last minute zájazdov, zaregistrujte sa.

Základné informácie

 • Oficiálny názov krajiny: Španielske kráľovstvo
 • Hlavné mesto: Madrid
 • Rozloha: 504.780 km2
 • Počet obyvateľov: 39200000
 • Zloženie obyvateľstva: Španieli – Katalánci, Galijci, Boskovia, Aragonci, Kastilci, etnicky homogénne obyvateľstvo
 • Náboženstvo: prevažne rímskokatolíci
 • Úradný jazyk: Španielčina
 • Mena: EURO (EUR)
 • Časový rozdiel (oproti Slovensku): - -1 hod.
 • Aktuálny čas: 15:09
 • Malá oblačnosťPočasie teraz:
  Malá oblačnosť, teplota: 15°C