Navigácia: Grécko

História:

Grécko, ktoré je spojené so vznikom európskej kultúry, bolo vždy cieľom vzdelaných ľudí. Je to krajina mimoriadne rozmanitá nielen čo sa týka oblastí tejto krajiny a ostrovov, ale líši sa aj charakterom svojich obyvateľov. Staroveké Grécko, ktoré položilo základy západnej kultúry, sa spravidla datuje pre celú Grécku históriu pred spojením s Antickým Rímom (okolo 3000 pred Kr. až 146 pred Kr.). Niekedy je rozšírené aj o obdobie pod Rímskou nadvládou (posledné staroveké Olympijské hry sa konali v roku 393).
Staroveké Grécko malo nesmierny vplyv na jazyk, politiku, vzdelanie, filozofiu, umenie a architektúru. V roku 478 sa grécke mestské štáty spojili, obávajúc sa hrozby perzského útoku. Po prenesení pokladnice z ostrova Délos do Atén sa spolok premenoval na aténsky námorný spolok.
Peloponézske vojny boli výsledkom sporov medzi štátmi oboch zoskupení, predovšetkým v oblasti hľadania surovín, potravinových zdrojov a politickej rivality medzi politickými skupinami vnútri jednotlivých štátov (demokrati a aristokrati).
Vojna zasiahla prakticky všetky oblasti, osídlené Grékmi.Vojny sa viedli na mori i na pevnine. Hoci platilo základné pravidlo, že Atény a ich spojenci mali prevahu na mori a Sparta zase na zemi, nakoniec sa rozhodujúca bitka odohrala na mori a Sparta v nej zvíťazila. Sparťania využili svoje víťazstvo a donútili Atény nielen zbúrať tzv. Dlhé hradby, ale zmenila sa aj vláda (k moci sa dostali reakčné skupiny, prenasledujúce demokratických politikov v štáte), Atény museli rozpustiť svoj námorný spolok.
Hlavným prameňom k poznaniu dejín peloponézskych vojen je dielo gréckeho historika Thukydida, na ktorého nadviazal Xenofon. Okrem toho sa zachovali aj viaceré nápisy, ktoré informujú o uzatváraní spojenectiev medzi jednotlivými štátmi, účtoch o nákladoch na budovanie lodí a ďalšie pramene.
Grécku filozofiu nazývame antickou filozofiou. Vznik filozofie v antickom Grécku bol dôsledkom hlbokých premien gréckej spoločnosti a človeka v nej. Pôvodná rodová spoločnosť sa rozpadá a vznikajú štáty. Majetkovú a sociálnu rovnosť v rode nahrádza sociálno-ekonomická nerovnosť vo vytvárajúcej sa otrokárskej spoločnosti. Tieto zmeny spôsobili, že zanikajú tradičné mýtické predstavy o svete a vytvárajú sa vedecké názory a abstraktno-filozofické predstavy o skutočnosti.
Grécke obyvateľstvo bolo v stálom napätí. Vďaka ich nesmiernemu kultúrnemu a hospodárskemu bohatstvu, boli terčom mocností. Po peloponézskej vojne prebral vládu Alexander Veľký. Obdobie 323 – 30 r. Pred Kr. Sa nazýva Helenistickým obdobím. Do 330 r n.l. je Grécko znova pod nadvládou Rimanov. Veľký vplyv na kultúru mal aj vpád Turkov. A napriek resp. vďaka všetkému ostali Gréci hrdí na svoju kultúru a svoje tradície si vážia a chránia.

Národné parky a pamiatky:

Atény

(Akropola, Olympijský štadión, Metropolitný kostol, Erechteov chrám, Prístav Pireus, Diov chrám,Parthenón)

Olympia

(štadión)

Solún

(Biela veža, Galeriov víťazný oblúk)

Santorini

(Vulkanický ostrov,bájny ostrov Atlantída)

Kréta

(Knossos - Vykopávky paláca, Chania - Kláštor Arkadi, Kostol San Francesco,2 vodné parky)

Korfu

(Palác Achilleón, Sidari - zaujímavé skalné a pieskovcové útvary, Kerkyra- mesto s pevnosťou)

Kos

(Stredoveký hrad rytierov Johanitov, Asklépiova svätyňa)

Zakynthos

(Modrá jaskyňa, Keri - smolné pramene)

Rhodos

(Kastelo- Palác veľmajstrov, Turecká knižnica, Mešita Murat-Reis, Akvárium a prírodovedné múzeum)

Samos

(Heraion - Chrám Héry, Pytagorion - rodné mesto Pytagora, Eupalineion - vodovod zo 6.st.n.l, Mitilini - Paleontologické múzeum)

Thasos

(Limenaria - najstaršie podzemné bane v Európe)

Tradícia:

Národ lodiarov, moreplavcov, rybárov a potápačov, či lovcov morských špongií, národ známy svojou dlhou históriou, slávnymi osobnosťami (Pytagoras, Hipokrates, Sokrates,...), známy svojim vierovyznaním, hrdosťou, bojom za svoje práva. Ak chcete spoznať Grécko, správajte sa ako Grék. Grécki muži sú žoviálni, komunikatívni, spontánni, hluční, majú veľký zmysel pre rodinu ale aj pre sex. Radi pošteklia svoje chuťové bunky, radi vysedávajú v tavernách či baroch, v kľude tak samozrejmom pre túto horúcu krajinu. Ženy sa starajú o rodinu, veľa rozprávajú a uchovávajú tradície, kde muž je hlavou rodiny. Tiež sú spontánne a hlučné, takže niekedy neviete, či sa hádajú alebo rozprávajú. Zvyčajne majú veľa detí, ale aj to už dnes závisí od finančného zabezpečenia rodiny. Obdobne ako v iných európskych krajinách aj tu pevnina trpí nedostatkom, zatiaľ čo hlavné mesto rozkvitá, ponúka stále nové pracovné príležitosti a otvára sa gréckym migrantom. Pokiaľ chcete prežiť bezstarostnú dovolenku, držte sa aj vy gréckeho hesla: „Sigá, sigá!“ (pomaly, pomaly). Tento hrdý národ bude bojovať za svoje práva do horkého konca, ale nezabúda sa v živote smiať a zabávať. Ľudia v tejto bájnej krajine vedia prežiť svoj život a tešiť sa z jednoduchých maličkostí.

Kuchyňa:

Grécka strava je založená vždy na čerstvých surovinách, či už ide o zeleninu, ryby, mäso, ktoré sú pripravované na olivovom oleji s rôznymi koreninami.
Začneme s mezedes - týchto chuťoviek – predjedál, si objednáme niekoľko a prinesú nám ich na malých tanieroch. Môžu to byť zeleninové šaláty, teplé a studené pochúťky. Ako „doprovod“ poslúži klasický grécky aperitív – ouzo, ktorý Gréci nikdy nepijú samotné. Už keď máme pocit, že nevládzeme, prídu na rad hlavné jedlá. Okrem klasických gréckych jedál si môžeme vybrať z množstva rýb a darov mora. K hlavnému jedlu je nutné kvalitné víno z najznámejších vinárských oblastí (značky ako Tsantali, Boutari, atď.), alebo si zvolíme rozlievané miestne víno v karafe. Niektorým chutí retsina (víno s príchuťou živice). Na záver si dáme sladučký grécky jogurt s medom alebo baklavu so šálkou horúcej café ellinikó alebo pohárom osviežujúcej studenej kávy – obľúbeného frappé.
Môžeme spomenúť celý rad reštaurácií v Grécku. Okrem klasických taverien, psarotaverien (rybie taverny) či ouzérií nájdeme vo väčších ostrovných mestách, mnohokrát v rámci hotela, aj drahé luxusné reštaurácie ponúkajúce špeciality medzinárodnej kuchyne i tej gréckej. Nech už ide o akúkoľvek reštauráciu, jednu vec majú všetky spoločné. Všade znie hudba – väčšinou grécka, ktorá hrá v živote Grékov rovnako dôležitú úlohu, takisto ako dobré jedlo.

Jazyk:

Gréci sú veľmi hrdí na svoje písmo, akým nepíše žiadny národ na svete. Vedľa grécky písaných názvov obcí a rôznych nápisov sa používa aj dodatočný prepis latinkou. Takisto aj dopravné značenie je uvádzané v latinke. Aj napriek tomu je výhodné, ak poznáte písmená gréckej abecedy, pretože nejestvujú všeobecné pravidlá prepisu, a to Vám môže sťažiť porozumenie. V skutočnosti jestvujú dva grécke jazyky – úradný katharevousa, ktorý sa až donedávna používal na súdoch a v parlamente a v dnešnej dobe sa objavuje v médiách a dimotiki – hovorená podoba úradného jazyka. Množstvo Grékov však ovláda aj anglický a nemecký jazyk.

Podnebie:

Grécko je po Albánsku a Nórsku tretia najhornatejšia krajina v Európe. Len 19% rozlohy zaberajú nížiny a údolia. Najvyšším vrchom je bájny trón boha Dia – Olymp, ktorý dosahuje výšku 2915 m. Nech sa v Grécku pohnete ktorýmkoľvek smerom, silueta hôr vás bude neustále sprevádzať. Klíma je typická stredomorská – horúce suché letá a mierne zimy. Podľa tabuliek priemernej ročnej teploty sa Grécko zaraďuje medzi najteplejšie miesta v Európe. Príťažlivosť Grécka je tak stará ako jeho civilizácia. Väčšina návštevníkov totiž nehľadá len slnko, pláže a teplé more. Záujem o históriu potvrdzujú kolóny áut a autobusov mieriacich k atraktívnym pamiatkam. „Grécko odpočíva na svojom mori“, charakterizoval svoju vlasť laureát Nobelovej ceny Odysseus Elytis. Tento výbežok európskej pevniny vysiela stovky menších výbežkov do mora, v ktorom plávajú takmer tri tisícky ostrovov. Celkový obvod pobrežia je len o 2000 km kratší ako obvod celej Afriky. Pre národ lodiarov, moreplavcov a rybárov sú more, pobrežie a ostrovy dedičstvom po predkoch.

Orientačné ceny:

chlieb - 35-60 Sk (1-1,5 EUR), pivo - 35–40 Sk (1 EUR), pizza - 150-200 Sk (4-6 EUR), gyros - 80-150 Sk (3-5 EUR), víno - 100 Sk (3 EUR), cola - 50 Sk (1,5 EUR)

Vízum:

Pre občanov SR platí bezvízový styk a právo voľného pohybu a pobytu.

Cestovné doklady:

Platný cestovný doklad alebo preukaz totožnosti. Pri ceste autom návštevníci potrebujú vodičský preukaz, technický preukaz vozidla, zelenú kartu.

Konzulát:

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach

Adresa:
4, Georgiou Seferi,
Paleo Psychiko 154 52
Greece

Tel.: +30 - 210 / 677 1980
Fax: +30 - 210 / 677 1878
E-mail: embassy@athens.mfa.sk

Dôležité tel. čísla:

112 tiesňové volanie
171 turistická polícia (ubytovanie, informácie)
100 dopravné nehody, policajná pohotovosť
166 prvá pomoc
199 hasiči

El. napätie:

220 V

Riziká:

Nedoporučuje sa individuálne táborenie mimo vyhradené kempy ani cestovať do vojensky citlivých oblastí pozdĺž gréckých hraníc.
Návšteva mníšskeho štátu Athos (Agios Oros) je povolená iba mužom starším 18 rokov, ženy nemajú vôbec prístup. O návštevu je potrebné požiadať s dostatočným predstihom na MZV Grécka.
Všeobecne sa odporúča venovať pozornosť vlastnému motorovému vozidlu a cennostiam.
Zoradiť podľa: dátumu | ceny
Štúdio: Adam
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: približne 80 m od pláže v kľudnom prostredí strediska Polichrono, v blízkosti domu Sakis.
Hotel: Adele Beach
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Adele beach hotel sa nachádza priamo na dlhej piesočnatej pláži, 6 km od centra mesta Rethymno. V blízkosti hotela sa nachádza množstvo obchodíkov, reštaurácií, taverien, klubov a diskoték.
Hotel: Admiral Tsilivi
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Živý hotel blízko pláže pre rodinnú dovolenku sa nachádza v jednom z najkrajších letovísk na ostrove. Našim klientom ponúka 2 vstupy do neďalekého vodné parku zadarmo.
Apartmán: ADONIS
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Dvojpodlažný útulný apartmánový dom Adonis sa nachádza v pokojnej časti letoviska Nei Pori. Od nádhernej pieskovej pláže je vzdialený 250 m a 50 m od zástavky autobusu ktorý Vás zavezie do stredísk (Platamonas, Leptokaria, Katerini). V stredisku ...
Apartmán: AEGEAN
Apartmán
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: štúdiá pre 2-3 osoby pozostávajú z jednej miestnosti s jedným dvojlôžkom, prípadne s ďalším lôžkom, kúpeľne (sprcha, WC), kuchynského kútika s chladničkou (kuchynská linka, varič, kuchynský riad).
Hotel: Aeolos Beach
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Popis hotela Hotel Aeolos Beach je príkladom tradičnej egejskej architektúry s jej typickými farbami - bielou a modrou. Je postavený na čarovnej pieskovo-okruhliakovej pláži Nea Alikarnassos pri letovisku Lambi, smerom na Tigaki, 5 km od prístavu a centra ...
Hotel: AEOLOS BEACH
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Hotel je situovaný v pokojnej časti Lambi a od rušného centra mesta Kos kde nájdete obchody, reštaurácie, taverny a bary, je vzdialený asi 6 km. Dostanete sa tam miestnym autobusom, ktorý má zastávku v blízkosti hotela.
Hotel: Afandou bay
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: hotel Afandou bay poskytuje klientom všetko, čo môžu očakávať. Obklopený je príjemným prostredím zelene a zároveň sa nachádza priamo na krásnej pláži, čím spĺňa podmienky pre strávenie nezabudnuteľnej dovolenky pre všetky vekové kategórie.
Hotel: AFANDOU BEACH
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Hotel, ktorý obklopuje vkusne upravená záhrada, pozostáva z hlavnej budovy, recepcie, obchodíkov, baru, izieb a z menšej priľahlej budovy v ktorej sa nachádza reštaurácia.
Hotel: Afoti Beach
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Hotel Afoti Beach stojí len 10 m od pieskovej pláže mesta Pigadia, 10 minút pešej chôdze od centra mesta a jeho prístavu.
Kontakt

Tel.: 0915 516 741
Mail: info@nettour.sk

Neváhajte nás kontaktovať.
Sme tu pre Vás!

Newsletter

Ak máte záujem o posielanie aktuálnych ponúk a last minute zájazdov, zaregistrujte sa.

Základné informácie

 • Oficiálny názov krajiny: Grécka republika
 • Hlavné mesto: Atény
 • Rozloha: 132.000 km2
 • Počet obyvateľov: 11120000
 • Zloženie obyvateľstva: Gréci, Turci, Albánci
 • Náboženstvo: Oficiálne náboženstvo je grécke pravoslávne ( ortodoxné ).
 • Úradný jazyk: Gréčtina
 • Mena: EURO (EUR)
 • Časový rozdiel (oproti Slovensku):  0 hod.
 • Aktuálny čas: 16:10
 • Malá oblačnosťPočasie teraz:
  Malá oblačnosť, teplota: 16°C