Navigácia: Francúzsko

História:

Hranice súčasného Francúzska zhruba zodpovedajú tým zo starovekej Galii obývanej Keltmi. Galia bola podrobená Rimanmi v 1. storočí pred Kr. a Galovia nakoniec prevzali rímsky jazyk aj kultúru. História kresťanstva na tomto území má korene v 2. a 3. storočí. Galské západné hranice boli v 4. storočí obsadené germánskymi kmeňmi, prevažne Frankami, ktorí dali krajine jej dnešný názov. Moderné meno „Francúzsko“ je odvodené z lénneho panstva okolo Paríža. Existencia Francúzska ako samostatného štátu sa datuje od rozdelenia Franskej ríše roku 843 na Východofranskú ríšu na východe, Západofranskú ríšu na západe a Lotrinsko v strede. Na území Východnej Franskej Ríše je dnešné Nemecko. A zo západnej časti vzniklo Francúzsko.

Národné parky a pamiatky:

Paríž
Mesto leží na sútoku riek Seiny a Marne a je nevyčerpateľný námet pre mnohých umelcov. Jedným z jeho symbolov je Víťazný oblúk, ktorý dal postaviť Napoleon I. podľa antického vzoru pri príležitosti svojho víťazstva.
Tepnou Paríža je Avenue de Champs-Elysées, dlhá tri kilometre. Lemujú ju okrem iného paláce Grand a Petit Palais.
Avšak najznámejší symbol Francúzska a Paríža je Eiffelová veža. Bola postavená pri príležitosti svetovej výstavy v Paríži.
Najvyššie položená parížska budova je Bazilika najsvätejšieho srdca Ježišovho- Sacré-Coeur. Je to monumentálna budova na pahorku Montmartre. Neďaleko odtiaľto sa nachádzajú slávne uličky maliarov.
Známe miesto je aj palácový komplex Louvre, kedysi sídlo francúzskych kráľov a cisárov. Vstup do galérie a iných expozícii je umiestnený v kontroverznej sklenenej pyramíde medzi historickými budovami. Asi najvyhľadávanejším exponátom v Louvru je Mona Lisa, pred ktorou denne stoja zástupy turistov.
Ďalšia významná pamiatke Paríža je Invalidovňa. Je to sústava budov zo 17. storočia, postavená pre tisíce vojnových invalidov. Sú v nej uložené pozostatky Napoleona I., jeho bratov a významných maršalov. V komplexe sa nachádza aj vojenské múzeum so zbierkami predmetov z veľkých bitiek a vojen.
Z významnejších historických pamiatok spomenieme ešte katedrálu Notre-Dame-De-Paris, ktorá ma dĺžku 130 metrov. Bola postavená v ranno-gotickom štýle a ide o jednu z najcennejších francúzskych stavieb. Vraj ak si pri zapaľovaní sviečky v katedrále niečo želáte, splní sa vám to. Preto stavbu osvetľujú stovky sviečok.
Okrem historických pamiatok nájdete v Paríži aj mnoho moderných stavieb. Tie sa nachádzajú predovšetkým v mestskej časti La Défence. Je to sídlo obchodných spoločností a koncernov. Je tu mnoho mrakodrapov zo skla a železa medzi inými aj Víťazný oblúk (Grand Arche), ktorý však slúži ako administratívna budova. Inou z moderných stavieb je Centre Georges Pompidou. Je to zvláštna budova omotaná potrubím mnohých farieb, presklenná a s desiatkami pohyblivých schodísk. V priestoroch stavby sa nachádza napríklad múzeum moderného umenia alebo verejná medzinárodná knižnica.
Neďaleko Paríža leží Versailles, mesto s najznámejším francúzskym zámkom. Veľkolepé sídlo postavené Ľudovítom XIV. bolo pôvodne loveckým zámočkom. Za vlády tohto kráľa sa však stal politickým a diplomatickým centrom celého kráľovstva. Počas Veľkej francúzskej revolúcie v roku 1789 musel kráľ zámok opustiť. Nábytok bol rozdaný a obrazy boli prevezené do Louvru. Krásna stavba začala pustnúť. Náprava nastala až v 19. storočí, keď sa zámok Versailles stal národnou kultúrnou pamiatkou. Majstrovským dielom sú aj záhrady zo 17. storočia. Pôvodný terén bol od základu premenený, nové miesto si tu našli fontány, vodopády, vodotrisky aj mramorové a bronzové sochy.

Arles
Mesto bolo založené už v 5. storočí pred našim letopočtom. Za vlády Rimanov bolo vybudované opevnenie, sieť dláždených ulíc a akvadukt zásobujúci vodu verejné kúpele, hostince aj súkromné domy. Vďaka kanálu, ktorý mesto spojil s morom, sa Arles stalo aj významným strediskom trhu a dôležitou obchodnou tepnou. Mesto je slávne aj vďaka maliarovi Vincentovi van Goghovi a ďalším umelcom.
Medzi najväčšie pamiatky patrí amfiteáter pre dvetisíc divákov. V jeho blízkosti sú aj pozostatky antického divadla. V Arles ďalej nájdete rozsiahle mestské kúpele s dobre zachovaným ohrievacím zariadením a Konštantínov palác. V meste sa nachádza aj rímske pohrebisko Les Alyscamp. Návštevníkov upúta platanovou alejou s dvoma radmi sarkofágov. V kostole Eglise St. Trophime uvidíte cenné rezbárske práce zo slonoviny. Typická provensálská plastická výzdoba, piliere zdobené sochami, hlavice stĺpov a ďalšie skvosty zasa lákajú návštevníkov do kláštora Cloitre St. Trophine.
Arles ma aj mnoho múzeí. Medzi najznámejšie patrí Muséé dart chrétienzde so zbierkou sarkofágov, Muséé dart paiens s exponátmi výtvarného umenia a Muséé Réattu s kresbami maliara Pabla Picassa.

Caen Jeden z najväčších prístavov Francúzska. Počas druhej svetovej vojny tu prebiehali tvrdé boje, behom ktorých bolo skoro celé mesto zničené. Dnes je Caen a blízke okolie navštevované turistami, ktorí chcú vidieť miesta veľkých bitiek najväčšieho vojnového konfliktu v dejinách sveta na vlastné oči. Aj keď dominantou mestá Caen je mohutný hrad z 11. storočia, história mesta nieje len vojenská. Okrem toho sa môžu návštevníci pokochať budovami starých kláštorov, ktoré sa pýšia cennou vnútornou výzdobou. V Caen sa nachádza aj múzeum krásneho umenia a múzeum Normandie.

Kuchyňa:

Francúzsko je preslávené stolovaním a pôžitkárskym prístupom k jedlu. Francúzska gastronómia je vrcholom labužníckeho umenia, má povesť najlepšej kuchyne na svete - kuchyne majstrov.

Určite si hneď všimnete veľkú hustotu pekární a pekárničiek - Boulangerie - a neodoláte tej podmanivej vôni typického francúzskeho pečiva. Univerzálna a všadeprítomná je rozhodne francúzska bageta . Toto krehké a nadýchané biele pečivo sa je ako príloha takmer ku všetkým jedlám. Najlepšia je teplá ale hlavne by mala byť čerstvá, pretože na druhý už nie je taká chrumkavá.
Francúzsky croissant je o desať tried kvalitnejší než ten čo poznáme u nás. Nejde síce o zdravú potravinu pre štíhlu líniu, ale neodáte lahodnej chuti vrstveného maslového cesta, ktoré sa rozplýva na jazyku.
Pain au chocolat - variácia croissantu, ale plnené vrstvami tmavej čokolády.

Francúzske syry sú výnimočné, to je všeobecne známa skutočnosť. Delia sa na mnoho druhov a každý región ma nejaký typický.
Camembert - smotanový syr s bielou plesňou na povrchu. Nejde o žiadnu diétnu záležitosť, práve naopak, tieto syry sú veľmi tučné, a čím tučnejší, tám chutnejší. Vyrábajú sa najmä na severe krajiny v Normandii.
Brie je camembertu chuťovo veľmi podobný, ale je v tvare trojuholeníka, resp. výseku pôvodného okrúhleho syra. Pochádza z regiónu Champagne.
Eidam a Ementál - tieto syry poznajú všetci, pochádzajú z francúzskych Álp.
Roqeufort je syr s modrou plesňou vo vnútri, podobný našej nive, ale o dosť silnejší. Prvýkrát bol vyrobený za vlády Karola Veľkého. Patrí už do kategórie drahších syrov, napriek tomu, a preto ho treba ochutnať.

Neoddeliteľnou súčasťou francúzskej gastronómie sú morské plody.
Mušle sa konzumujú v celom Francúzsku, podávajú sa uvarené s hranolkami, zemiakmi a samozrejme bagetou..
Ustrice sú najobľúbenejšie v prímorských oblastiach. Na tanieri dostanete otvorené ustrice s morskými riasami, priložíte k ústam a rýchlo vycucnete..
Krevety a langustíny - na ich obratie a dostanie sa k mäsu treba cvik, ale stojí to za to!
Ak naberiete odvahu a ochutnáte slimáky, budete mať gurmánsky zážitok. Delia sa na suchozemské a morské, podávajú sa s bylinkovým maslom, zajedajú bagetou a zapíjajú vínom.

Mnohé ostatné pochúťky sme nespomenuli, ale na záver sa zmienime ešte o lahodným francúzskych palacinkách. Sú tenké asi 1mm s priemerom 30cm, opekané bez ojela na masle, skladané do trojuholníka, plnené javorovým sirupom, gaštanovým likérom či koňakom, džemom, nutelou, čokoládou a pod., ale pripravujú sa aj slané napr. s vajíčkom, šunkou, syrom..

Francúzske vína, hlavne červené, sú všade na svete považované za príklad kvality. Vína, rodiace sa vo francúzskych vinohradoch, si zachovávajú neporovnateľnú chuťovú výnimočnosť. Tá je spôsobená umením francúzskych vinárov, ich neutíchajúcim nadšením, trvalým vedeckým výskumom a jeho aplikáciou, ale najmä hlbokou pokorou vinárov voči prírode a unikátnymi klimatickými a pôdnymi podmienkami jednotlivých viničných tratí. Víno je synonymom Francúzska a víno z Bordeaux, Burgundské víno, víno z Rhônské oblasti, víno z Languedoc-Roussillon, víno z Údolia Loiry, víno z Alsaska, víno z Champagne, Pastis, Koňak, Calvados sú svetové unikáty.

Jazyk:

francúzština

Zaujímavosti:

Francúzska riviéra alebo Azúrové pobrežie je časťou stredozemného pobrežia ležiaceho na juhovýchode Francúzska. Je jedným zo svetových turistických centier a sídlom veľkého počtu celebrít. Nachádza sa tu Monte-Carlo, Monacké kniežatstvo, Nice, Cannes, ktoré je známe svojím filmovým festivalom a St. Tropez.
Lyon-bol hlavným mestom rímskej Galie. Dnes je centrom veľkej mestskej oblasti, ktorej dôležitosť prevyšuje iba Paríž. Vo svojom historickom centre, vyhlásenom v roku 1998 za súčasť svetového dedičstva UNESCO, ponúka návštevníkov od amfiteátrov až po katedrály. Nájdete tu tiež niektoré z najlepších reštaurácií Francúzska.
Údolie rieky Loiry, ktoré je tiež súčasťou svetového dedičstva UNESCO, ponúka zbierku majstrovských diel renesančnej architektúry, bukolické krajiny a kľúčové miesta francúzskej histórie. Treba vyzdvihnúť zámky Blois, Amboise, Cheverny Chaumont, Chenonceaux a Azayle-Rideau.

Podnebie:

Francúzsko je s rozlohou 550 000 km2 najväčším štátom západnej Európy, zaberá takmer 1/5 celkovej rozlohy Európskej Únie.
Je to relatívne nízko položená krajina. Najvyššie vrchy sú v centrálnych Alpách- Mont Blanc, týčiaci sa do výšky 4807 m.n.m, je zároveň najvyšším vrchom západnej Európy. Ďalšie významné pohoria sú aj Pyreneje, Jura, Ardény, Francúzske Stredohorie a Vogézy.
Nížiny pokrývajú 2/3 celého povrchu Francúzska.
Štyri hlavné rieky, ktoré sú dôležité pre priemyselný a mestský rozvoj, sú Loire (dĺžka 1012 km), Garonne (dĺžka 575 km), Seine (dĺžka 776 km) a Rhône (dĺžka 552 km).
Francúzske pobrežie s rôznorodou prírodnou scenériou je dlhé 5500 km. Obmývajú ho štyri moria, Severné more, Kanál La Manche, Atlantický oceán a Stredozemné more.
Vo Francúzsku sa vyskytujú 3 typy podnebia- oceánske, stredomorské a kontinentálne.
Oceánske podnebie na západe sa vyznačuje vysokou mierou zrážok prinášaných atlantickou tlakovou nížou, bývajú tu mierne zimy a chladnejšie letá a počasie sa často mení.
Stredomorské podnebie na juhozápade je charakteristické teplejšími letami a poskytuje aj viac jesenného slnka. Na juhovýchode stredozemská klíma garantuje horúce a suché letá a mierne zimy. Slnko tu svieti viac ako 2500 hodín ročne, daždivé obdobie prichádza väčšinou na jar a na jeseň. Mráz a sneh sú tu veľmi neobvyklé.
Alsace a Lorraine v strednom a východnom Francúzsku majú podnebie kontinentálneho charakteru s horúcimi a búrkovými letami, chladnejšími zimami s menšou mierou zrážok.

Orientačné ceny:

bageta, croissant, pain au chocolat: 0.80 Eur,
chlieb: 1 až 2 Eur,
1 kg zemiakov: 0,50 Eur,
0,5 kg masla: 2 Eur,
1 vajce: 0,20 Eur,
1 kg syra: 3 až 5 Eur,
1 l oleja: 1 až 5 Eur,
1 kg šunky: 10 Eur,
1ovocný jogurt: 0,30 až 0,50 Eur,
marmeláda alebo med: 1 Eur,
0,5 kg špagiet alebo inej cestoviny: 2 Eur,
1 kg mrazených hranoliek:2 Eur,
1 balík rybích prstov: 1,5 až 3 Eur,
mrazená pizza: 2 až 3 Eur,
1 l mlieka: 1 Eur,
1 l džúsu: 1 Eur,
1 l minerálnej vody:0,50 Eur,
1/2 l piva: 0,40 Eur
rýchle občerstvenie:
hranolky: 1 Eur,
hamburger:0,80 – 2,50 Eur,
hotdog: 1,50 –2,00 Eur,
obložená bageta: 2,00 – 3,00 Eur
reštaurácie:
predjedlo: 3 – 4 Eur,
polievka: 3 – 5 Eur,
hlavné jedlo: 7 – 15 Eur
zákusok: 3 – 5 Eur,
pohár vína: 3 – 5 Eur

Vízum:

platí bezvízový styk

Cestovné doklady:

Platný cestovný pas alebo občiansky preukaz. Občan SR môže vstupovať a pobývať na území kontinentálneho Francúzska a ostatných členských štátov EÚ bez zvláštnych obmedzení. Pri ceste autom je nutný vodičský preukaz, technický preukaz (carte grise) a poistenie (carte verte).

Konzulát:

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Paríži

Adresa:
125, Rue du Ranelagh
750 16 Paris
France

Tel.: +33 - 1 / 4414 5600 (5120)
Fax: +33 - 1 / 4288 7653
E-mail: paris@amb-slovaquie.fr

Dôležité tel. čísla:

15 Prvá pomoc(SAMU)
17 Polícia
18 Hasiči

El. napätie:

220V/50 Hz

Riziká:

Pozor si treba dávať na vreckových zlodejov najmä vo veľkých mestách, v prímorských letoviskách a horských lyžiarskych strediskách. Turista by nemal so sebou nosiť väčšie množstvo peňazí, vystavovať na obdiv cenné veci, fotoaparáty a kamery nenechávať bez dozoru na pláži, autá zamykať.
Zoradiť podľa: dátumu | ceny
Apart/Hotel: KLASICKÝ PARÍŽ
Apart/Hotel,  Raňajky , 29. november 2018 - 5 dní
179,00 €
Autobusom
Popis ubytovania: návšteva zámku VERSAILLES a jeho záhrad. Popoludní návrat do Paríža. Autokarová prehliadka Champ - Elysées, Árc de Triomphe, Opera, moderná štvrť La Defense spojená s možnosťami nákupov v obchodnom centre.
Hotel: PARÍŽ A ZÁBAVNÉ PARKY
Hotel,  Raňajky , 17. august 2018 - 5 dní
209,00 €
Autobusom
Popis ubytovania: Pešia prehliadka najznámejších historických pamiatok v centre mesta - katedrála NOTRE DAME, Latinská štvrť, Panthéon, univerzita La Sorbonne, Luxemburské záhrady, Bulvár St.Michel, Centre Pompidou, kostol Sv.Eustacha, Forum les Halles, Place de Concorde.
Hotel: Paríž a zámky na Loire
Hotel,  Raňajky , 4. október 2018 - 6 dní
249,00 €
Autobusom
Popis ubytovania: Príchod do PARÍŽA v ranných hodinách. Pešia prehliadka najznámejších historických pamiatok v centre mesta - Katedrála NOTRE DAME, Latinská štvrť, Panthéon, univerzita La Sorbonne, Luxemburské záhrady, Bulvár St. Michel, Centre Pompidou, kostol sv. ...
Hotel: Pútnické Lurdy
Hotel,  Polpenzia , 6. august 2018 - 7 dní
259,00 €
Autobusom
Popis ubytovania: áno príchod do MONACA. Povinná deväťhodinová bezpečnostná prestávka. Prehliadka Monaca, kniežací palác, katedrála, kasíno, Oceánografické múzeum. Popoludní pokračovanie v ceste do Lúrd.
Apart/Hotel: POKLADY FRANCÚZSKEJ RIVIÉRY
Apart/Hotel,  Raňajky , 13. september 2018 - 6 dní
279,00 €
Autobusom
Popis ubytovania: V ranných hodinách príchod do MONACA. Prehliadka: kniežací palác, katedrála, oceánografické múzeum.
Hotel: NORMANDIA A BRETÓNSKO
Hotel,  Raňajky , 18. september 2018 - 6 dní
289,00 €
Autobusom
Popis ubytovania: Návšteva Rouen – rodného mesta francúzskych klasikov Flauberta a Corneilla (prehliadka historického centra vrátane Múzea Jany z Arku). ...
Apart/Hotel: PARÍŽ PLUS
Apart/Hotel,  Raňajky , 7. september 2018 - 7 dní
289,00 €
Autobusom
Popis ubytovania: Odchod z Bratislavy o 13.00 hod. Tranzit cez Rakúsko a Nemecko. Nočná jazda do Francúzska.
Hotel: LETECKY DO PARÍŽA
Hotel,  Raňajky , 27. september 2018 - 4 dní
409,00 €
Letecky
Popis ubytovania: Odlet z Viedne do PARÍŽA, transfer z letiska do hotela. Ubytovanie, popoludňajší a večerný Paríž, nocľah.
Hotel: ALSASKO - CESTA FRANCÚZSKYCH VÍN
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: ...návšteva najzachovalejšieho stredovekého mesta Alsaska – Colmar, prehliadka malebnej štvrte farebných domov nazývanej Malé Benátky...
Hotel: Autosalón Paríž
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: 1/ Celodenná návšteva Autosalónu 2/ Pešia prehliadka najznámejších historických pamiatok v centre mesta: katedrála NOTRE DAME, Latinská štvrť, Panthéon, univerzita La Sorbonne, Luxemburské záhrady, Bulvár St. Michel, Centre Pompidou, kostol Sv. ...
Kontakt

Tel.: 0915 516 741
Mail: info@nettour.sk

Neváhajte nás kontaktovať.
Sme tu pre Vás!

Newsletter

Ak máte záujem o posielanie aktuálnych ponúk a last minute zájazdov, zaregistrujte sa.

Základné informácie

 • Oficiálny názov krajiny: Francúzska republika
 • Hlavné mesto: Paríž
 • Rozloha: 547 030 km2
 • Počet obyvateľov: 60656000
 • Zloženie obyvateľstva: Francúzi (93,6 %), Alžírčania, Portugalci, Maročania, Taliani
 • Náboženstvo: rímsko- katolícke (81 %), islam, evanjelické, židovské
 • Úradný jazyk: Francúzština
 • Mena: EURO (EUR)
 • Časový rozdiel (oproti Slovensku):  0 hod.
 • Aktuálny čas: 6:40
 • Silná oblačnosťPočasie teraz:
  Silná oblačnosť, teplota: 9°C