Navigácia: Egypt

História:

Najznámejším obdobím v dejinách Egyptu bolo obdobie vládnutia faraónov, ktorí tu pôsobili v období Novej ríše cca 1500 pred n. l. Egypťania delia svoju históriu na obdobie Starej ríše, Strednej ríše a Novej ríše. Pyramídy sa zaraďujú do obdobia Starej ríše, a medzi najznámejšie z nich patria Cheopsova, Chefrénova a Menkaureova pyramída. Novodobé dejiny sú spojené so stavbou Suezského prieplavu, so získaním nezávislosti a so snahou o budovanie dobrých vzťahov s okolitými krajinami. Celá história Egypta sa na tomto mieste nedá zachytiť, pretože je to veľmi obšírna téma.
Káhira je veľmi rušné mesto, ktoré je centrom islamského sveta, kombináciou starobylých a moderných budov oproti mešitám a otvoreným bazárom. Pozostatky kresťanstva, hinduizmu, islamu a judaizmu sú tu stále viditeľné. Mesto Káhira žije nočným životom, príjemné večery môžete stráviť počúvaním hudby v divadle pod holým nebom.
Luxor sa nachádza asi 500 km južne od Káhiry. Nájdete tu niekoľko významných archeologických miest. Mohutný Amonov chrám s obrovskými sochami, obeliskami a dvoranami. Nachádza sa tu taktiež slávne Údolie kráľov s hrobkami, kde je pochovaných 64 faraónov, ktorých podobizne sú zobrazené v skalných reliéfoch. Všetky hrobky sú po stenách krásne pomaľované a popísané hieroglifmi.
Aswan je východiskové miesto na brehu rieky Níl a zároveň najjužnejšie mesto v Egypte, ideálne k uskutočňovaniu mnohých výletov za antickými miestami na Níle. Pred niekoľkými tisícimi rokov faraóni vozili z tohto miesta ružovú žulu ako stavebný materiál na stavbu hrobiek. Dnes je mesto Aswan známe pre jeho Aswanskú priehradu – tretiu najväčšiu priehradu na svete. V meste Abu Simbel určite navštívte chrám najznámejšieho faraóna - Ramsesa II a jeho manželky Nefertiti, ktorý bol presťahovaný z jeho pôvodného miesta v roku 1964, keď bola postavená Aswanská priehrada. Taktiež neprehliadnite Philaenský chrám, ktorý bol určený bohyni Isis. Nachádza sa na ostrove v strede rieky Níl.
Alexandria patrí medzi populárne mestá severného Egypta. Nachádzajú sa tu pláže s bielym pieskom a veľkolepá scenéria rozprestierajúca sa 140 kilometrov pozdĺž pobrežia Stredozemného mora.

Národné parky a pamiatky:

Alexandria

– (Mešita Abú al Abbáse, Múzeum gréckeho a rímskeho staroveku, Antoniove záhrady)

Oáza Síwa

– (množstvo paliem a prameňov)

Káhira

- (Egyptské múzeum, Káhirská veža, Obelisk Ramzesa II)

Gíza

– (Chufevova pyramída (patrí medzi sedem divov sveta), Cheopsova pyramída, Sfinga)

Sákkara

– ( kráľovské pohrebisko )

Luxor

– ( Chrám v Luxore, Kolos Ramzesa II )

Údolie kráľovien

– ( Hrob Nefertari, Titi a iné ) Určite treba navštíviť mesto Hurgada,ktoré leží pri Červenom mori, kde si prídu na svoje hlavne potápači.

Tradícia:

Egypt je muslimská krajina a islam nie je len náboženstvom, je to spôsob života. Zvyky sú s ním silne spojené.
Ľudia sú tu priateľskí a zdvorilí a rovnaký prístup očakávajú aj od hostí. Pri návšteve bazárov zažijete čarovnú atmosféru tohto islamského sveta. Neodmietnite pohostenie čajom, kávou alebo malou maškrtou. Je to česť pre obchodníka, ak si turista urobí chvíľku a posedí si. Aj keď nič nekúpite nevadí, budete mať o zážitok naviac. A hlavne nezabudnite zjednávať. Keď už aj nie pre vaše peniaze, aspoň pre radosť obchodníka, pretože ak spokojne zoberiete tovar za prvú cenu, je to pre neho nuda. Zjednávanie je miestnym zvykom a ak budete úspešný, možno si odnesiete suvenír alebo iný exkluzívny, pre nás exotický tovar až o polovicu lacnejšie. Je preto dobré poznať zopár arabských slov a čísiel, ale je to aj o úsmeve, prosebnom pohľade či energii medzi ľuďmi.
Pri návštevách kultúrnych pamiatok a pri vstupe do mešít rešpektujte miestne zvyky a tisícročné tradície, uctíte si tak islamské náboženstvo ako aj miestnych obyvateľov. Muži aj ženy by sa mali vyhýbať odhaľujúcim šatám. V mešite sa muž a žena (ak nie sú súrodenci, matka so synom a pod.) nesmú držať za ruky, ani sa dotýkať, ani na seba vyzývavo hľadieť. To všetko je „harám“= zakázané zákonom (koránom). Nie je vhodné navštíviť mešitu počas modlitieb, sviatkov a piatkov a tiež s odhalenými časťami tela, ženy si musia zakryť vlasy. V mešite chodia všetci bosí.

február – festival Abu Simbel, chrám Ramses II, vnútro svätyne sa rozžiari dvakrát za rok
6. marec – Kurban Bayram, predstavuje oslavu konca Haji pútnictva a želanie Abraháma obetovať Bohu jeho syna.
16. apríl – prvý jarný deň je oslavovaný piknikom na celom území Egypta. Sinajský ťaví festival v meste Sharm El-Sheikh.
12. deň tretieho mesiaca – Mohammedove narodeniny. Narodeniny proroka Mohameda sú oslavované pompézne hlučnou zábavou vo všetkých hlavných mestách a mestečkách.
týždeň od 24. do 31. augusta sa každoročne odohráva folklórny umelecký festival v Ismilia.
22. október – festival Abu Simbel, chrám Ramses II, vnútro svätyne sa rozžiari dvakrát za rok.
14. november – koniec Ramadánu, po skončení nasledujú mnohé oslavy.
Všetky islamské náboženské sviatky sa riadia podľa islamského kalendára. Ide o lunárny kalendár, má 12 mesiacov =354 dní a teda o 11 dní menej ako náš, a preto sa už spomínané dátumy sviatkov každý rok menia.

Kuchyňa:

Stravovanie v reštauráciách je v Egypte bezpečné a charakteristickými sú veľmi korenisté jedlá. Turecký, perzský a sýrský vplyv je možno vidieť v rozdielnych reštauráciách. Keďže islam je jedným zo základných pravidiel života v Egypte, všetko je s ním prepojené - napríklad že nepodávajú bravčové mäso. Dokonca si dávajú pozor, aby v zahraničných výrobkoch, ktoré konzumujú, nebola bravčová masť ako komponent.
Alkohol sa predáva iba v špeciálnych obchodoch a podnikoch. Nemal by sa všeobecne na verejných miestach požívať, u turistov sa však viacej vecí toleruje.
Falafel – opražený zomletý cícer v arabskom chlebe.
Foul – cícerová kaša s olejom v chlebovej placke, niekedy podávaná so zeleninou.
Liver – chlebová placka plnená kúskami pečene.
Shish kebab – podobný kebabu predávaného u nás.
Fattah – chutné a výdatné jedlo zložené z opečených kúskov chleba na spodku, korenenej ryže a kúskov opečeného koreneného mäsa na vrchu.

Jazyk:

Úradný jazyk je arabčina, dá sa dohovoriť aj anglicky, nemecky, španielsky.

Zaujímavosti:

Ak chcete zažiť skutočný “africký Egypt” musíte navštíviť najjužnejšie mesto- Aswan, ktoré bolo prezívané aj “brána do Afriky”. Mesto ponúka niekoľko nevšedných atrakcií. Za dva dni pobytu stihnete pozrieť nedokončený obelisk, “Elephant island” s nilometrom, staro-islamsky cintorín a znovu otvorené “Numbian museum”. Nevšedným zážitkom je výlet k veľkej Aswanskej priehrade ktorá vyrovnáva hladinu Nílu. Je tri kilometre dlhá a na východnej strane je veľký monument Rusko-Egyptského priateľstva. Táto atrakcia je veľmi obľúbená u domácich a budete tu mať možnosť sa s nimi zoznámiť. Abu-Simbel je úplne najjužnejšia atrakcia Egypta a patrí nesporne k tým najzaujímavejším.

Podnebie:

Egypt leží v subtropickom pásme. Má suché počasie s miernou zimou a horúcim letom. Medzi dňom a nocou sú veľké rozdiely. Nachádza sa v severnej Afrike na ploche 997 739 km2 obkolesené Stredozemným morom. Na západe hraničí s Líbiou, na juhu so Sudánom a na východe s Izraelom. Zažijete tu magickosť pyramíd, sfingy a veľkolepých chrámov, čaro chránenej krajinnej oblasti Nílu, krásy podmorského sveta Červeného mora a nezabudnuteľnú preľudnenú Káhiru s bohatou históriou a kultúrou. Je to oblasť s najkrajšími plážami s čistou a teplou vodou v porovnaní s pohoriami a púšťou. Stále teplé počasie Vám zaručí príjemné a ničím nerušené trávenie dovolenky, na ktorú budete radi spomínať.

Orientačné ceny:

chlieb - 6 Sk (1 EGP), pečivo - 30 Sk (5 EGP), mlieko 1l - 30 Sk (5 EGP)), balená voda 1,5 l - 10 Sk (1,5 EGP), víno 1l - od 330 Sk (60 EGP), pivo – 32-36 Sk (6EGP), rýchle občerstvenie – 110-120 Sk (20 EGP)

Vízum:

Občania SR pri návšteve Egyptu potrebujú cestovný pas a vstupné turistické vízum.Vízum môžete získať na egyptskej ambasáde v Bratislave, alebo si ho môžete zakúpiť po prílete do Egypta

Cestovné doklady:

Potrebný je cestovný pas s platnosťou najmenej šesť mesiacov od podania žiadosti o vízum.

Konzulát:

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Káhire

Adresa:
3. Adel Hussein Rostom,
Dokki, Giza
Ramses Post Office
P.O.Box 450/11794
Cairo, Egypt

Tel.: +20 - 2/33 58 240, 33 57 544
Fax: +20 - 2 / 33 55 810
E-mail: zukahira@tedata.net.eg
zukahira_tempora@yahoo.co.uk

Dôležité tel. čísla:

126 Turistická polícia
122 Polícia
123 Pohotovosť
125 hasiči v Káhire
180 hasiči v Alexandrii

El. napätie:

220 V, ale pre zástrčky je nutné použiť adaptér.

Riziká:

V Egypte je od roku 1981 uplatňovaný výnimočný stav a v tejto súvislosti si musia turisti a návštevníci Egypta uvedomiť určité aplikované praktiky egyptskej štátnej tajnej polície. Po luxorskom atentáte 17. novembra 1997 egyptské úrady maximálne posilnili ochranu všetkých pamiatok a turistických atrakcií. Opatrenia sú niekedy až nepríjemné a zachádzajú do obmedzovania osobnej slobody. V oblastiach Horného Egypta sa jednoznačne doporučuje cestovať v konvojoch organizovaných a chránených políciou. Je striktne zakázané filmovať či fotiť vojenské a policajné objekty a ich techniku. V mnohých historických objektoch je filmovanie úplne zakázané a za fotenie (bez blesku) sa vyberá poplatok. Fotiť či filmovať arabské ženy je rovnako zakázané!
Je potrebné venovať väčšiu pozornosť umývaniu rúk pod tečúcou vodou. Nedoporučuje sa konzumovať rozlievané nápoje, zmrzlinu, kocky ladu, mlieko, jogurty, mleté mäso, ovocie bez šupky mimo hotela.
Dávajte pozor, komu sa podávate ruku (nebezpečie prenosu nákazlivých chorôb).
Zoradiť podľa: dátumu | ceny
Hotel: AKASSIA SWISS RESORT
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Moderný hotelový komplex sa nachádza na jednom z najkrajších miest pre potápačov, asi 10 minút od centra mestečka El Quseir.
Hotel: ALADDIN BEACH RESORT
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: V hotelovom areáli sa nachádza vstupná hala s recepciou (trezor zdarma), hlavná reštaurácia, a la carte reštaurácie, niekoľko barov (lobby bar, pool bar, beach bar), internetová kaviareň, lekárska služba, čistiareň, obchod so suvenírmi, dva vonkajšie ...
Hotel: Albatros Palace Resort
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Luxusný, nedávno otvorený rozľahlý hotelový komplex Albatros Palace Resort je postavený v marockom štýle v južnej časti Hurghady priamo na vlastnej piesočnatej pláži.
Hotel: Ali Baba Palace
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Len 10 km južne od Hurghady, v krásnej záhrade s plochou 120.000 m2 sa rozprestiera rozsiahly komplex hotelov Aladdin, Ali Baba a Jasmin Village.
Hotel: AMC AZUR
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: novopostavený hotel otvorený v októbri 2010 sa nachádza približne 11 km od centra strediska Hurghada
Hotel: Amwaj Blue Beach Resort
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Tento novoozrekonštruovaný rezort je situovaný priamo na nádhernej piesočnatej pláži v oblasti Soma Bay.
Hotel: Amwaj Blue Beach Resort
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Novopostavený 5* all inclusive komplex Amwaj Blue Beach Resort v menšom letovisku Abu Soma Bay neďaleko Safagy vyrástol v susedstve hotelového rezortu Caribbean World.
Hotel: AQUA BLU RESORT
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Komplex viliek je súčasťou hotela Albatros Resort, ktorý je od pláže vzdialený cez komunikáciu 600 m. Každých 30 minút Vás na pláž odvezie hotelový minibus zadarmo.
Hotel: AQUA BLU SHARM
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Rozsiahly hotelový komplex je súčasťou reťazca hotelov Albatros. Hotel je moderne zariadený a jeho súčasťou je aquapark a dlhé promenády s obchodmi. Hotel leží v oblasti Ras Om El Sid, ktorá je vďaka koralom vyhláseným rajom potápačov. Na ...
Hotel: Aqua Fun
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Hotel skladajúci sa z dvoch jednoposchodových blokov je umiestnený priamo na piesočnatej pláži.
Kontakt

Tel.: 0915 516 741
Mail: info@nettour.sk

Neváhajte nás kontaktovať.
Sme tu pre Vás!

Newsletter

Ak máte záujem o posielanie aktuálnych ponúk a last minute zájazdov, zaregistrujte sa.

Základné informácie

 • Oficiálny názov krajiny: Egyptská arabská republika
 • Hlavné mesto: Káhira
 • Rozloha: 1.001.449 km2
 • Počet obyvateľov: 77505000
 • Zloženie obyvateľstva: Arabi
 • Náboženstvo: muslimské (suniti), kresťanské (kopti)
 • Úradný jazyk: Arabčina
 • Mena: Egyptská líra (LE)
 • Časový rozdiel (oproti Slovensku): + 1 hod.
 • Aktuálny čas: 17:06
 • Takmer jasnoPočasie teraz:
  Takmer jasno, teplota: 28°C