Navigácia: Cyprus

Prírodné podmienky:

Cyprus leží vo východnej časti Stredozemného mora. Geograficky patrí ostrov k svetadielu Ázia, no politicky sa priraďuje k Európe.
Flóra - pôvodne bol ostrov oveľa bohatšie zalesnený, dnes les pokrýva asi 16% územia. Vyskytuje sa tu Borovica kalabrijská, vyššie borovica čierna, borievky, platan východní, endemitický dub zlatý, céder krátkolistý( Údolie cédrov v Pafskom lese), rohovník obyčajný, oliva európska, cistus. Z bylín je tu viacero pozemných druhov vstavačovitých, vonný tymián, kručinka, divoká levanduľa, pivónie. Viacero vzácnych a endemických rastlín sa vyskytuje vo vyšších polohách pohoria Troodos.
Čo sa týka fauny, k pôvodným cicavcom patria líška obyčajná, jež ušatý, zajac, bielozubka cyperská, netopiere (kaloň egyptský), z plazov sa vyskytujú jedovaté aj nejedovaté druhy, rosnička, chránená korytnačka kaspická. Taktiež je možné natrafiť na sladkovodné úhory, raky. Vtáky- rôzne kačky, vodné vtáky, plameniaky počas odpočinku pri ťahu na juh, čajky, ibis, volavka, bahniak, holub, sova, orol jastrabí, sup bielohlavý. Článkonožce: motýle, cikády. Život v mori sa vyskytuje do hĺbky 30 m - riasy, posidónie, hviezdice, ježovky, hrebenatky, koraly, množstvo najrôznejších menších i veľkých rýb.

História:

Najstaršie vykopávky pochádzajú z neolitického obdobia - 7 000 až 3900 pred našim letopočtom. Pre dobu bronzovú (2500 až 1050), kedy bol Cyprus známy ako „Alasia“, bol charakteristický prekvitajúci obchod a čiastočne aj ťažba medi. V období 1400 pr.n.l. ostrov osídľujú prvé vlny gréckych obchodníkov a usadlíkov, ktorí rozšírili gréčtinu, náboženstvo a zvyky. Helenizácia Cypru bola dokončená vytvorením desiatich mestských kráľovstiev v období 1050 až 750 pr.n.l. Kult Afrodity sa v tejto dobe tešil veľkej popularite. 333 až 325 pr. n. l. – archaické a klasické obdobie - bolo érou prosperity a dobývania. Cyperské kráľovstvá boli podriadené Asýrii, Egyptu a Perzii. Kráľ Evagoras (411-374) však ostrov zjednotil a vytvoril z neho významné centrum gréckeho sveta. V rokoch 333 až 325 pr. n. l. macedónsky kráľ Alexander Veľký si Cyprus podmanil do svojej ríše. V období (58 pr. n. l. až 330 n. l.) Cyprus patril do Rímskej ríše. Obdobie bolo poznačené zemetraseniami a prebudovávaním miest. Byzantské obdobie (330 až 1191 n.l.) - po rozpade Rímskej ríše sa Cyprus stal súčasťou Byzancie a kresťanstvo sa stalo oficiálnym náboženstvom. V rokoch 1571 až 1578 Cyprus podľahol tureckým nájazdom, katolícke vedenie bolo vyhnané a obnovená bola ortodoxná cirkev na čele s arcibiskupom, ktorý sa ako zástupca ľudu zodpovedal priamo sultánovi. V roku 1878 Británia prevzala vládu nad ostrovom a následne ho v roku 1914 anektovala po tom, ako Turci vstúpili do prvej svetovej vojny na strane Nemecka. V roku 1923 podľa Zmluvy z Lausanne odovzdalo Turecko všetky práva Cypru a v roku 1925 sa Cyprus stal korunnou kolóniou. Počas druhej svetovej vojny Cyperčania bojovali v britských ozbrojených silách. Boj proti koloniálnej vláde a za zjednotenie Cypru s Tureckom sa začal v roku 1955, trval do roku 1959. V roku 1960 sa Cyprus stal nezávislou republikou. V roku 1974 Turecko obsadilo 37 percent ostrova a 40 percent gréckej populácie bolo násilne vysťahovaných. Na zabraté územie sa nasťahovalo viac ako 85 tisíc Turkov a v roku 1983 predstaviteľ cyperských Turkov vyhlásil tzv. Severocyperskú tureckú republiku, ktorú neuznala žiadna krajina okrem Turecka.
Cyprus je od roku 2004 členom Európskej únie a od januára 2008 prijal euro.

Národné parky a pamiatky:


Nikozia ( 3nádherné brány Paffo, Cirina a Famagusta, stará štvrť Laiki Geitonia s úzkymi kamennými uličkami, Arabahmedova mešita a knižnica založená sultánom Mohamedom II. Mesto rozdeľuje zelená línia na tureckú a grécku časť)
Pafos ( Odeonské divadlo, Kato Pafos – vytesané hrobky kráľov v skalách, kláštor Agios Neofytos - najlepšie svetové fresky z byzantských čias )
Limassol ( východisko ciest do pohoria Troodos, ženský kláštor Ayios Georgios, robustný hrad Kolossi - hlavné sídlo rytierov sv. Jána Jeruzalemského )
Famagusta ( Mešita pašu Mustafu, v meste je množstvo chrámov z obdobiaOtamanskej ríše )

Tradícia:

Tradície a zvyky sú najlepšie rozoznateľné pri svadobných obradoch, ramadáne, krste a pod. Cyprus je povestný pohostinnosťou svojho obyvateľstva, v ktorej sa odráža ďalší zvyk z minulosti. Hovorí sa, že ako a čím si na Cypruse uctíš hosťa, je priamym obrazom tvojho miesta na spoločenskom rebríčku. Cyprus je tiež legendárne známy ako miesto zrodenia Afrodity. Bohyňa lásky a krásy sa predsa nemohla zrodiť z tmavej jaskyne či z divokého pralesa. Zrodila sa z morských vĺn v zemi krásnej a príjemnej. Cyperčania sú na túto legendu patrične hrdí.

Kuchyňa:

Je známe, že Cyprus má skvelé ceny na ubytovanie, ale ceny potravín sú vyššie. Meze – kombinácia niekoľkých tradičných jedál, podávaných pri veľkých stretnutiach rodiny a priateľov. Pri jednom chode vám podajú desiatky malých tanierikov s olivami, jogurtovými dresingami, tsatsikmi, tahini, chobotničkami, mušlami, kalamármi, ovčím syrom i rozličnými sladkosťami.
Ryby – podávajú sa zväčša morské ryby, a to na akýkoľvek spôsob – grilované, pečené, slané alebo sladkokyslé, či výrazne korenené. V horských dedinkách je možné vybrať si aj z ponuky sladkovodných rýb.
Yemista – plnená zelenina rôznych druhov, cukiny, baklažány, paradajky, papriky Koupepia – plnené hroznové listy v sladkokyslom náleve
Souvla – kúsky jahňacieho alebo kuracieho mäsa grilované na drevenom uhlí
Shieftalies – malé klobásky alebo mleté mäso s petržlenom a cibuľkami, grilované na drevenom uhlí
Kleftiko – typické jedlo pre každú oslavu, je to jahňacie alebo kozie mäso balené vo fólii a pečené v špeciálnych peciach, ktoré musia byť vzduchotesne uzatvorené po celú dobu pečenia.
Mousaka – mousaku nájdete v každom jedálnom lístku, je to typické letné jedlo, skladá sa zo zemiakov, cukín, baklažánov zapečených so smotanou.

Nápoje :

Pivo – kvalitné pivo s názvom KEO, pochádzajúce z cypriotského pivovaru
Víno – vyrábané už tisícky rokov, lahodné dezertné víno Commandaria je dnes jedným z najvyvážanejších a najslávnejších cypruských vín. Cyprus je tretím najväčším ostrovom v Stredozemnom mori. Nachádza sa necelých 100 km južne od brehu Turecka a dlhotrvajúcim konfliktom je rozdelený na väčšiu grécku a menšiu tureckú časť pri severnom pobreží. Ostrov je nazývaný tiež Afroditin ostrov a so svojou deväťtisíc ročnou históriou a modernou súčasnosťou, okúzľuje svojich návštevníkov najrozmanitejším spôsobom. Cyprus sa môže pochváliť svojím slnečným a suchým počasím, lákavou modrou farbou mora a jeho priezračnou čistotou. Nájdeme tu malebné horské dedinky, osamelé kláštory, križiacke hrady, umelecky dokonalé rímske mozaiky a impozantné chrámové komplexy. Snáď ešte charakteristickejšie pre Cyprus je však životný optimizmus jeho obyvateľov, ich družnosť a ochota pomôcť.

Jazyk:

Gréčtina, turečtina

Podnebie:

Cyprus je ostrovným štátom v Stredozemnom mori. Začleňuje sa medzi ázijské krajiny. Rozloha je 9 251 km² (pričom vodné plochy zaberajú okolo 10 km²). Z celkovej rozlohy ostrova príslúcha 3 355 km² Tureckej republike Severný cyprus, 5 896 km² patrí južnej časti a zvyšné 3 % sú teritóriom British Sovereign Base Areas (BSBA). Cyprus je po Sicílii a Sardínii, tretí najväčší ostrov v Stredozemnom mori. Nachádza sa v jeho severovýchodnej časti a niekedy býva začlenený do geografickej oblasti Stredného východu.Vzdialenosť od Turecka je 75 km , 90 km od brehov Sýrie a Libanonu, od ostrova Rhodos 483 km. Patrí do subtropického klimatického pásma. Letá bývajú horúce a zimy mierne. V lete sa teploty pohybujú okolo 40 ºC a v zime zriedka klesnú pod 5 ºC . Cyprus sa vyznačuje veľkým počtom slnečných dní. Zrážky sú v prímorských oblastiach ojedinelé. Väčšie množstvo zrážok sa vyskytuje na horách.

Orientačné ceny:

chlieb - 0,5 CYP, pivo 0,33 l - 0,8 CYP, benzín - 0,3 CYP, víno (0,2 l) - 0,8 CYP, voda (1l) - 0,6 CYP

Vízum:

Pre občanov SR platí bezvízový styk a právo voľného pohybu a pobytu.

Cestovné doklady:

Platný cestovný doklad alebo preukaz totožnosti.

Konzulát:

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nikózii

Adresa:
4, Kalamatas St.,
Acropolis / Strovolos,
P.O. Box 21165, 2002
Telefón: +357 - 22 / 879 681
Fax: +357 - 22 / 311 715
E-mail: slovakia@cytanet.com.cy
skembassy@cytanet.com.cy

Dôležité tel. čísla:

125 Informácie pri urgentných situáciách (lekár, lekáreň)
112, 199 Polícia, prvá pomoc, hasiči

El. napätie:

240V

Riziká:

- Napriek tomu, že bezpečnostná situácia na ostrove je dlhodobo dobrá a napríklad úroveň kriminality je v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ relatívne nízka, slovenskí občania cestujúci na Cyprus by mali byť informovaní, že od r. 1974 je v dôsledku tureckej invázie ostrov rozdelený na dve časti. Na medzinárodne uznávanú Cyperskú republiku /CY/ na juhu a tzv. „Severo-cyperskú tureckú republiku /SCTR/“ v severnej časti ostrova, ktorá je okrem Turecka medzinárodne neuznaná. Občanom SR sa neodporúča prechádzať tzv. Zelenú líniu, ktorá rozdeľuje Cyprus.

- Na Cypre sa jazdí vľavo čo prispieva k zvýšenej nehodovosti najmä u nezvyknutých turistov.
Zoradiť podľa: dátumu | ceny
Hotel: ADA BEACH HOTEL
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Hotel sa nachádza 44 km od letiska a 5 km od turistického ako aj historického mesta Kyrenia s autentickým prístavom a množstvom nákupných a zábavných možností. V pohorí za hotelom sa týči hrad sv. Hilariona, odkiaľ je nádherný výhľad na celú ...
Hotel: Adams Beach
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Hotel sa nachádza na okraji obľúbeného strediska Ayia Napa priamo pri hoteli Nissi Beach.
Hotel: AMATHUS BEACH
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Rezort sa nachádza priamo na pláži, 9 km od centra mesta Limassol a 69 km od hlavného mesta Nikózia.
Hotel: ANASTASIA BEACH
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Hotel je situovaný v pokojnom a idylickom prostredí menšieho zálivu.
Hotel: ARKIN PALM BEACH HOTEL
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Hotel je situovaný priamo pri pláži, z jednej strany susedí s historickým prístavom mesta Famagusta, z druhej strany „zakázaným“ mestom Varosa. Centrum mesta s množstvom obchodíkov, barov a reštaurácií je od hotela vzdialené cca 2 km. Od letiska je ...
Hotel: Asterias Beach
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Hotel sa nachádza priamo na nádhernej pieskovej pláži Makronissos. Mimoriadne obľúbený rezort, kde sa klienti opakovane vracajú je blízko centra Agia Napa najrušnejšieho letoviska na Cypre.
Hotel: ATLANTICA AENEAS RESORT
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Obľúbený hotelový komplex je situovaný v tichšej časti letoviska Ayia Napa postavený v rozľahlej záhrade, ktorý pozostáva z hlavnej budovy a bungalovov.
Hotel: ATLANTICA SUN GARDEN
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Rodinný hotel sa nachádza v prestížnej lokalite na okraji Ayia Napa cca 15 minút chôdze (1,5 km) od jeho centra a 40 minút od mesta Larnaca.
Hotel: CALLISTO HOLIDAY VILLAGE
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Apartmánový komplex pozostávajúci z dvojposchodových pavilónov leží v krásnej subtropickej záhrade pri piesočnatej pláži a v pokojnej časti obľúbeného strediska Ayia Napa.
Hotel: Callisto Village
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Popis hotela Komplex bungalovov postavený v krásnej subtropickej záhrade pri peknej piesočnatej pláži je vzdialený 1,5 km od centra obľúbeného strediska Ayia Napa a približne 40 km od medzinárodného letiska v Larnake. Ubytovanie V priestranných ...
Kontakt

Tel.: 0915 516 741
Mail: info@nettour.sk

Neváhajte nás kontaktovať.
Sme tu pre Vás!

Newsletter

Ak máte záujem o posielanie aktuálnych ponúk a last minute zájazdov, zaregistrujte sa.

Základné informácie

 • Oficiálny názov krajiny: Cyperská republika
 • Hlavné mesto: Lefkosía (nazývaná aj Nicosia)
 • Rozloha: 9.251 km2
 • Počet obyvateľov: 900000
 • Zloženie obyvateľstva: Gréci, Turci
 • Náboženstvo: grécke ortodoxné, islam
 • Úradný jazyk: Gréčtina, Turečtina
 • Mena: EURO (EUR)
 • Časový rozdiel (oproti Slovensku):  0 hod.
 • Aktuálny čas: 16:26
 • JasnoPočasie teraz:
  Jasno, teplota: 23°C