Biograd na Moru

BIOGRAD NA MORU je živé mesto s mnohými reštauráciami, obchodmi, hotelmi a športovými centrami, tiež bohaté na kultúrne dedičstvo. Má niekoľko historických domov a múzeí, konajú sa tu slávnosti a turisti majú mnoho možností, ako stráviť príjemnú dovolenku. Mesto sa radí medzi významné letoviská a prístavy v strednej časti Severnej Dalmácie. Je situované 30 km juhovýchodne od Zadaru. Z upraveného pobrežia je úchvatný pohľad na jednu z najkrajších úžin Jadranu – Pašmanský kanál a ostrovčeky rozmiestnené okolo neho. Prístav pre jachty je vybavený podmorským osvetlením, ktoré je veľmi efektné a je atrakciou pre dovolenkárov.

Zaujímavosti

Biograd na Moru býval významným mestom kráľov. Má 6000 obyvateľov. Staré mesto je rozprestreté na polostrove medzi dvomi zátokami, na juhu je to Soline a na severe Bošana. Ľudia sa tu živia turistickým ruchom, poľnohospodárstvom a rybolovom. Biograd vyrástol na pozostatkoch liburnskej osady Blandone. Založili ho Chorváti. Prvé zmienky o Biograde môžeme nájsť v 10. storočí v spise byzantského cisára Konštantína VII. Porfyrogeneta. V stredoveku bol nazývaný Alba civitas alebo Belgrad, slovensky Biele mesto. Mesto sa pôvodne nachádzalo v zálive Bošana. O najväčší rozkvet sa zaslúžili v 11. a 12. storočí chorvátski králi, ktorí z neho učinili svoje občasné sídlo. Petar Krešimir IV. ho vybral za hlavné mesto celej ríše. V polovici 11. storočia tu bolo zriadené biskupstvo a na samom počiatku 12. storočia sa tu nechal korunovať kráľ Koloman - kráľ Uhorska, Chorvátska a Dalmácie. V roku 1125 Biograd napadli Benátčania a celkom ho zrovnali so zemou. Obnovený bol až po vyplienení Zadaru križiakmi v roku 1202, keď sa na jeho území usadili zadarskí utečenci. Od 15. storočia patril Biograd Benátčanom, za ich vlády mesto prekvitalo. Práve kvôli tomu, že bol Biograd dvakrát úplne zničený, tu nenájdeme takmer žiadne zachovalé architektonické pamiatky. Vidieť môžeme len fragmenty niekoľkých stredovekých stavieb, predovšetkým kostolov a kláštora. Dodnes sa zachoval jeden barokový kostol. Ten dostal svoju dnešnú podobu v 18. storočí a vo vnútri sa nachádza zachovalý gotický oltár. I cez to sa môže Biograd svojím návštevníkom pochváliť veľkou radou zaujímavostí a rozhodne má čo ponúknuť - rozľahlé okruhliakové a piesočné pláže, typickú jadranskú atmosféru, vlastivedné múzeum a veľké množstvo reštaurácií a kaviarní na promenáde, ktoré sú pre Chorvátsko typické. Z nich je krásny výhľad na more a protiľahlý ostrov Pašman.

Zoradiť podľa: dátumu | ceny
Hotel: ADRIATIC
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: priamo na pobrežnej promenáde, ktorá tento hotel oddeľuje od upravenej skalnato - kamenistej pláže s upravenými plochami na slnenie s Lavender bar s oddychovými ležadlami.
Vila: Anka
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Odporúčame klientom všetkých vekových kategórií, ktorí tu nájdu priestor a pokoj pre relaxáciu, ale tiež možnosť vyžitia v neďalekom rušnom centre s mnohými reštauráciami, kaviarňami, obchodmi a čulým nočným životom.
Hotel: Hotel Adria
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Tip na dovolenku v Chorvátsku? Biograd na Moru. Pekné more, špeciality dalmatínskej kuchyne, vôna borovíc a hotel Adria na jednej z najkrajších pláží na Jadrane.
Apartmán: Jelena Biograd
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Apartmány Jelena sú moderné a priestranné apartmány, ktoré ponúkajú všetok komfort (WiFi, SAT/TV, AC, balkón s pohľadom na more) a veľmi výhodný pomer medzi kvalitou a cenou.
Apartmán: Sanda
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Veľmi pekne zariadené apartmány a dom v príjemnom prostredí zaručujú kvalitnú dovolenku aj pre náročnejších hostí.
Kontakt

Tel.: 0915 516 741
Mail: info@nettour.sk

Neváhajte nás kontaktovať.
Sme tu pre Vás!

Newsletter

Ak máte záujem o posielanie aktuálnych ponúk a last minute zájazdov, zaregistrujte sa.

Základné informácie

 • Krajina: Chorvátsko
 • Oficiálny názov krajiny: Chorvátska republika
 • Hlavné mesto: Záhreb - Zagreb
 • Rozloha: 56.540 km2
 • Počet obyvateľov: 4900000
 • Zloženie obyvateľstva: Chorváti (90%), Srbi (5%), Maďari, Česi, Slováci, Taliani
 • Náboženstvo: rímskokatolícke (80%), pravoslávne, moslimské, evanjelické, židovské
 • Úradný jazyk: chorváčtina
 • Mena: Chorvátska kuna (HRK)
 • Časový rozdiel (oproti Slovensku): - -1 hod.
 • Aktuálny čas: 5:36
 • Malá oblačnosťPočasie teraz:
  Malá oblačnosť, teplota: 13°C