Navigácia: Chorvátsko
Chorvátsko

CHORVÁTSKO sa dlhodobo umiestňuje na poprednom mieste v rebríčku obľúbenosti letných dovolenkových krajín. Filozofia jeho príťažlivosti je založená na čarovnom pôsobení mora na človeka, divokej kráse prírody, ušľachtilosti mnohogeneračných stavebných pamiatok, pohode, pokoji a pohostinnosti, ktoré vyžarujú z každého miesta. Výpočet predností dovolenkového Chorvátska by nebol úplný bez zmienky o špecifickej kuchyni, v ktorej sú dodnes pretrvávajúce vplyvy tureckej, talianskej či rakúskej gastronómie. Desiatky múzeí a stavebných pamiatok poskytujú príležitosť zahĺbiť sa do dejín krajiny, ktorá bola stáročnou križovatkou civilizačných vplyvov od Grékov a Rimanov cez Byzantíncov, talianskych mestských štátov, križiakov a Francúzov až po národy, s ktorými Chorvátsko prežívalo uplynulých päťdesiat rokov rovnaký osud.

Dovolenkové Chorvátsko, to je aj bohatý výber športovísk, pestrých detských ihrísk a atrakcií, farebné tržnice so stolmi preplnenými ovocím a zeleninou, kaviarničky, kde dostať kávu čiernu ako noc a sladkú ako hriech, zmrzlinárne so žonglujúcimi predavačmi, cukrárne, v ktorých pripomína staré balkánske časy nevšedná cukrová baklava. Ale to hlavné, kvôli čomu každoročne cestujú dnes už milióny dovolenkárov z celého sveta, sú azúrové vody Jadranu. Celý tento podmanivý svet leží od nás takmer na dosah ruky. Nové diaľnice totiž skrátili cestu k Jadranskému moru na niekoľko hodín.

Našou ponukou letných pobytov v Chorvátsku by sme Vás radi presvedčili, že malebná krajina pri Jadrane je tu aj pre Vás. Presvedčte sa vlastnou skúsenosťou o všetkých prednostiach Chorvátska.

História:

Chorvátsko je mladou krajinou. Svoju nezávislosť vyhlásilo v r. 1991 pri rozdelení Juhoslávie a v r. 1992 ho štáty EÚ uznali za nezávislý štát. Aj keď sa zdá, že Chorvátsko je mladý štát, jeho skutočná história siaha až do rímskych čias.
Chorvátsko bolo osídlené ilárskymi a keltskými kmeňmi, od 1. st.n.l. Patrili do územia Rímskej ríše. V 6 st. sem prišli Slovania, v rannom stredoveku bolo zasa pod nadvládou Frankov. Až koncom 10. st. vzniklo Chorvátske kráľovstvo. No už v roku 1102 pripadlo vnútrozemie Uhorsku. Od 15. st. bolo územie sústavne napádené Turkami, ktorý aj koncom 16. st. ovládli celý východ krajiny. Ďalší dobyvateľ bol Napoleon, neskôr Rakúsko. Počas revolúcie 1848 – ´49 podporovali Chorváti Habsburgovcov. Po rozpade Rakúsko – Uhorska v roku 1918 sa Chorvátsko stalo súčasťou Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov, ktoré sa v roku 1929 premenovalo na Juhosláviu. Po vpáde fašistov do Juhoslávie r. 1941 boli vytvorené dva nové štáty – Chorvátsky a Srbský.
Až 25. júna 1991 bola Chorvátska republika samostatná, čo vyvolalo občiansku vojnu až do roku 1995, v rámci ktorej Srbi obsadili východ, stred a stredozápad Chorvátska. Chorvátsko napokon v roku 1995 Srbov porazilo. Vojna však zásadne poznačila celú krajinu a tým aj cestovný ruch. Chorvátsko aj napriek všetkému je druhá najvyspelejšia krajina bývalej Juhoslávie.

Národné parky a pamiatky:

Chorvátsko má bohaté kultúrne pamiatky, ktorých minulosť siaha až do čias Ríma (Koloseum v Pule - rímsky amfiteáter z 1. storočia n. l., Víťazný oblúk, Augustov chrám, Herkulova brána atď). Historické pamiatky nájdeme v každom meste či na každom ostrove.

Dubrovník - mesto, na zozname UNESCO, je právom považované za historické centrum Dalmácie. Obkolesujú ho hradby z 12. storočia. Ďalšie zaujímavé stavby sú najmä palác Palača zo 16. storočia, v ktorom je dnes numizmatické múzeum, ďalej františkánsky kláštor zo 14. storočia a Kniežací palác. V tesnom susedstve paláca sa nachádza katedrála Nanebovzatia Panny Márie, Biskupský palác a pevnosť sv. Jána s početnými múzeami: etnografickým, akvaristickým a námorným.
Druhou Dubrovníckou pevnosťou je Revelin. Jej súčasťou je aj lazaret. A treťou je Lovrijenac na vysokom skalnom útese.

Split je druhé najväčšie mesto Chorvátska a najvýznamnejšie mesto Dalmácie. Split je zapísaný v zozname UNESCO, a to hlavne kvôli Dioklecianovmu palácu. Bol postavený ako sídlo cisára a zároveň ako mohutná pevnosť s hradbami. Má štyri vstupné brány - hlavným vchodom do pôvodného paláca je severná Zlata brána, potom Strieborná, Železná a Bronzová.

Zadar je veľké priemyselné mesto s dôležitým prístavom, letiskom a prímorskými kúpeľmi. Za svoju súčasnú podobu vďačí Rimanom, po ktorých tu ostalo fórum, kapitol, kanalizácia a tridsaťpäť kilometrov dlhý akvadukt.
Veľmi zaujímavý je kostol sv. Šimona z 12. storočia. V jeho interiéri sa nachádza relikviár z pozláteného striebra zdobený nádhernými rytinami. Neďaleko sa nachádza Etnografické múzeum so zbierkami miestnej histórie a kultúry. Unikátnou pamiatkou je kostolík sv. Vavrinca postavený už v 10. storočí a veľkolepá katedrála sv. Anastázie z 12. storočia.

Záhreb- je zaujímavý už len preto, že história tohto mesta je zahalená tajomstvom.
V meste nájdete vysokú Lotršćakovú vežu, z ktorej je prekrásny výhľad na okolie. Zaujímavý je aj gotický kostol sv. Marka z 13. storočia, paláce Zrinski, Orsic, Draškovičov a bývalý jezuitský kláštor. Majestátne pôsobí katedrála sv. Štefana, pýšiaca sa dvojicou vysokých zvoníc. V Záhrebe sa tiež nachádza veľa múzeí, napríklad archeologické, umelecké, vodárenské, etnografické a botanická záhrada.

Kuchyňa:

Jedno príslovie hovorí, že láska ide cez žalúdok, no a v Chorvátsku toto príslovie platí obzvlášť. Chorvátska kuchyňa bola ovplyvňovaná rôznymi kuchyňami, predovšetkým tureckou a talianskou kuchyňou a samozrejme kuchyňou juhoslovanských národov. Časom sem prenikli aj vplyvy kuchýň Rakúska a Maďarska. Istrijská kuchyňa je relatívne jednoduchá a dalo by sa povedať, že je kuchyňou vinárov a sedliakov. Chorvátska kuchyňa používa oveľa viac zeleniny, ako tá naša, je tiež viac korenená a ku každému jedlu sa podáva šalát. Hlavné menu obsahuje mäso, alebo rybu s prílohou a potom nasleduje vóče – ovocie, alebo dezert. Samozrejme pred hlavným jedlom sa podáva juha – polievka. K typickým istrijským jedlám patrí maneštra, je to hustá zeleninová polievka, resp. fuži sa telečim žvacetom, čo sú kosoštvorcové cestoviny s teľacím ragú, ďalej je to krumpir na istarski način, sú to vysmážané zemiaky s cesnakom a vegetou a ako chladne jedlo – čo v preklade znamená studené jedlo domáci ponúkajú často ovčí a kozí syr.
Kuchyňa využíva vo veľkom plody mora – ryby, hlavonožce, raky, langusty a rôzne mušle. Všetky tieto morské potvory nájdete v ponuke každej reštaurácie, napríklad dangnje (čierne mušle), lignje – chobotnice, oslič – morská šťuka, škampi – morskí krabi.
Ryby sa pripravujú rôzne, buď varené s pridaním zeleniny, do vývaru, alebo dusené (bordetto), resp. na rošte. Langusty a mušle, ktoré sú upravené v cesnakovo-petržlenovom náleve sú tu veľkou pochúťkou. Z mäsa je tu najobľúbenejším pokrmom zmes na rošte, mješano meso na žaru.
Pôvodne to bola srbská špecialita, ktorá sa podávala s párom čevabčiči, pljeskavicou a plátkom mäsa. Táto zmes sa podáva s nakrájanou cibuľkou a chlebom. Veľkou, ale dosť drahou pochúťkou, s ktorou sa môžete v Chorvátsku stretnúť sú lanýže. Biely lanýž, ktorý rastie najmä v severnej časti Istrii hlboko pod zemou, v lesoch, je naozaj gurmánska pochutina - ide o podzemnú hubu, ktorá sa ťažko hľadá a jej cena jej nesmierne vysoká.

Jazyk:

chorvátsky

Zaujímavosti:

Chorvátsko je známe aj svojimi nádhernými národnými parkmi:

Plitvické jazerá

- krásne jazerá a vodopády, známe z natáčania "Winetuoviek". Jazerá sú prepojené drevenými mostami a chodníkmi.

Kornati

- súostrovie 148 ostrovov. Súostrovie je rajom pre potápačov.

Paklenica

- Národný park známy svojimi kaňonmi a jaskyňami.

Biokovo

- raj pre turistov a horolezcov.

V Chorvátsku sa nachádza aj množstvo nudapláži

Podnebie:

Severná časť Chorvátska má kontinentálne podnebie, pobrežná časť má mierne podnebie, typické pre oblasť stredozemia. Chorvátsko má priemerne 2.600 hodín slnečného svitu za rok. Chorvátsko sa vyznačuje troma podnebnými pásmami; vo vnútrozemí prevláda mierne tepla klíma, a na najviššich vrchoch snežná lesná klíma, podnebie kontinentálneho, čiastočne i horského rázu, zatiaľ čo pozdĺž jadranského pobrežia vládne príjemné stredozemné podnebie s veľkým počtom slnečných dní; suché a horúce letá, mierne a vlhké zimy. Priemerná teplota vo vnútrozemí krajiny: v januári -2 do 0°C, a niečo nižšia na najvačšiich nadmorských výškach, v auguste okolo 20 °C, a około 12 °C na najvyšších vrchoch. Priemerná teplota na pobreži: január 5 až 9 °C, august 22 až 25 °C; teplota mora v zime je 12 °C; teplota mora v zime je 12 °C, a v lete približne 25 °C. Všeobecné info - mena, jazyk, viera...., História, Trdadícia, Kuchyňa, Flóra + fauna, Fotky, Klíma + počasie,

Orientačné ceny:

chlieb - 30-40 Sk (5-6,5 kuny), mlieko 1l - 25-30 Sk (5-5,5 kuny), zmrzlina - 16-18 Sk (3 kuny), minerálka - 24-36 Sk (4-6 kuny), rýchle občerstvenie – 110-120 Sk (20 kún), pizza - 130-300 Sk (25-55 kún), pivo - 60-100 Sk (12-18 kún), káva - 35-48 Sk (6-8 kún)

Vízum:

Platí tu bezvízový styk na dobu nepresahujúcu 90 dní.

Cestovné doklady:

Do Chorvátskej republiky môžu slovenskí občania cestovať s platným slovenským cestovným pasom, alebo občianskym preukazom na dobu 90 dní bez víz. Do cestovného pasu rodičov musia byť zapísané deti do päť rokov. Deti staršie ako 5 rokov potrebujú pre vstup a pobyt v Chorvátsku vlastný cestovný pas.
Motoristi musia mať vodičský preukaz, technický preukaz od motorového vozidla aj doklad o poistení - zelenú kartu.

Veľvyslanectvo SR v Záhrebe informuje o zmenených podmienkach cestovania maloletých osôb (do 18 rokov) do Chorvátska. Od 01.01.2008 musí mať plnoletý občan EÚ (teda aj Slovák), ktorý sprevádza pri ceste maloletého, písomný, notársky overený súhlas jeho rodičov (prípadne zákonného zástupcu).

Konzulát:

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Záhrebe

Adresa:
Prilaz Gjure Deželića br. 10
10000 Zagreb
Republika Hrvatska
Tel.: +385 - 1 48 770 70
Fax: +385 - 1 48 770 78
E-mail: slovak.emb@zg.t-com.hr

Dôležité tel. čísla:

92 Polícia
93 Hasiči
94 Rýchla pomoc
987 Chorvátsky automobilový klub- pomoc motoristom na cestách
981 Informácie

El. napätie:

220V/ 50 Hz zásuvky rovnaké ako v SR

Riziká:

Bezpečnostná situácia v Chorvátsku je v podstate rovnaká ako u nás. V letnej turistickej sezóne sa vyskytujú častejšie vykrádania áut cudzincov, preto dôrazne odporúčame nenechávať na sedadlách cennejšie predmety, tašky, kufre alebo iné batožiny.
Zoradiť podľa: dátumu | ceny
Hotel: AD TURES
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Na okraji známeho a vyhľadávaného letoviska CRIKVENICA, ktoré bolo ocenené „Európskou modrou vlajkou” za vysokú kvalitu služieb, čistotu mora a pobrežia ako aj vybavenosť a úpravu pláží. Asi 1,5 km od centra sa nachádza turistické stredisko AD ...
Hotel: ADRIATIC
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: staršia udržiavaná budova, kedysi hotela vysokej A kategórie, má stále svoje čaro. Patrí k nej budova Jadran, ktorej klienti môžu využívať všetky služby ponúkané hlavnou budovou.
Hotel: ADRIATIC
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: priamo na pobrežnej promenáde, ktorá tento hotel oddeľuje od upravenej skalnato - kamenistej pláže s upravenými plochami na slnenie s Lavender bar s oddychovými ležadlami.
Hotel: ADRIATIC
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: hotel tvorí hlavná budova s centrálnou recepciou a pavilón. Cez miestnu komunikáciu je z časti štrkovo-kamenistá pláž a z časti upravená betónovými plochami na slnenie.
Hotel: Adriatiq hotel Zora
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: cca 30-50 m od kamienkovej pláže • cca 5 min. chôdze od centra mestečka • hotel na romantickom polostrove zarastenom píniovým hájom • hotelový komplex niekoľkých prepojených budov lemujúcich pláž
Hotel: ADRIATIQ ZORA
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: rozsiahla hotelová budova, pozostáva z viacerých traktov, prepojených sklenenou chodbou a obklopuje ich z oboch strán more.
Apartmán: AGA - NEVEN
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: vila je situovaná v bezprostrednej blízkosti štrkovo-kamienkovej pláže s upravenými plochami na slnenie, lemovanej borovicami.
Hotel: Aktívna dovolenka v Severnej Dalmácii
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Záhreb • NP Paklenica • Vranské jazero • NP Kornati • Pašman • Ugljan • Zrmanja • NP Plitvice CENA JE KONEČNÁ !!!
Apartmán: Al PINI
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: v tieni mediteranskej zelene a stromov sú situované jednoposchodové vilky s moderne zariadenými apartmánmi.
Hotel: ALBA
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: tichšie stredisko Croatia tvorí moderná trojposchodová budova hotela ALBA a apartmány CROATIA, vzdialené asi 50 -150 m od štrkovo – kamenistej pláži.
Kontakt

Tel.: 0915 516 741
Mail: info@nettour.sk

Neváhajte nás kontaktovať.
Sme tu pre Vás!

Newsletter

Ak máte záujem o posielanie aktuálnych ponúk a last minute zájazdov, zaregistrujte sa.

Základné informácie

 • Oficiálny názov krajiny: Chorvátska republika
 • Hlavné mesto: Záhreb - Zagreb
 • Rozloha: 56.540 km2
 • Počet obyvateľov: 4900000
 • Zloženie obyvateľstva: Chorváti (90%), Srbi (5%), Maďari, Česi, Slováci, Taliani
 • Náboženstvo: rímskokatolícke (80%), pravoslávne, moslimské, evanjelické, židovské
 • Úradný jazyk: chorváčtina
 • Mena: Chorvátska kuna (HRK)
 • Časový rozdiel (oproti Slovensku): - -1 hod.
 • Aktuálny čas: 5:34
 • OblačnosťPočasie teraz:
  Oblačnosť, teplota: 11°C