Navigácia: Bulharsko

Prírodné podmienky:

Bulharsko leží v juhovýchodnej Európe na Balkánskom polostrove. Povrch krajiny je hornatý. S hrebeňmi hôr a zalesnenými kopcami kontrastujú rozľahlé nížiny a údolia riek. Významnými bulharskými pohoriami sú Balkán alebo Stará planina, Rila, Pirin, Vitoša a Rodopy, ktoré sú zaujímavé predovšetkým svojimi jaskyňami.
Juhovýchod zeme zaberá Trácka nížina a na severe, kde štátnu hranicu čiastočne tvorí rieka Dunaj, sa nachádza Podunajská nížina.
Najvyššou bulharskou horou, ktorá je zároveň najvyššou horou celého Balkánu je Musala- meria 2925mnm.

História:

Bulharsko má bohatú históriu siahajúcu až do antických dôb. Obzvlášť pozoruhodná bola prítomnosť starobylých Trákov na tomto území (6. - 3. storočie pred Kristom), ktorých hrobky a zlaté poklady možno v súčasnosti vidieť na rôznych miestach - v Kazanlaku, Panagjurišti, Vraci, Lukovitu, Sveštaroch, Starosele, Letnici, Valčetrane a Plovdive. V polovici 7. storočia si kočovní Bulhari podrobili usadené slovanské obyvateľstvo a časom s ním splynuli vrátane jazyka. Roku 681 bola založená 1. bulharská ríša, ktorá dosiahla maximálneho rozmachu (takmer celý Balkánsky polostrov) v 10. stor., ale neskôr bola pohltená Byzantskou ríšou. Ani 2. bulharská ríša z 12. – 14. storočia neudržala samostatnosť a bola obsadená Osmanskou ríšou. V dôsledku rusko-tureckej oslobodzovacej vojny, dňa 3. marca 1878, bola podpísaná San Stefanska mierová zmluva, ktorou sa končí turecké jarmo.
Úplná nezávislosť zeme bola vyhlásená roku 1908. Bulharské územné zisky boli po 2. balkánskej vojne redukované a ostal len úzky pruh egejského pobrežia. Nasleduje obdobie Tretieho bulharského cárstva, prerušené v r. 1944, kedy bol zbavený moci neplnoletý cár Simeon a bola vyhlásená ľudová republika s komunistickým systémom vládnutia.
V rokoch 1985 – 1989 prebehla silná bulharizácia a 300 000 Turkov emigrovalo. Komunistický režim padol v roku 1989 a tým sa aj rozbehol turistický ruch v modernejšej a kvalitnejšej podobe.
Bulharsko disponuje vďaka bohatej histórii obrovským kultúrnym dedičstvom. V krajine je 36 kultúrnych rezervácií, 160 kláštorov, približne 40 000 kultúrnych pamiatok, z nich 7 je zapísaných v zozname svetového kultúrno-historického dedičstva UNESCO. Zachovali sa početné pamiatky z rôznych historických období: prehistorické nálezy, trácke hrobky, archeologické nálezy z helénskeho obdobia, rímske a byzantské zámky. Aj historické monumenty z čias Prvého a Druhého bulharského cárstva a obdobia národného Obrodenia, architektonické súbory vo veľkých mestách, ako aj celé osídlené miesta so zachovalou autentickou atmosférou a architektúrou.

Národné parky a pamiatky:

Každé veľké mesto má historické či etnografické múzeum. Sedem pamiatok bolo zapísaných do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO - hrobka tráckeho kráľa neďaleko mesta Razgrad, stará 2300 rokov a ďalšia trácka hrobka v údolí ruží pri Kazanluku, kamenné chrámy z 11. – 14. stor. vytesané v horskom masíve s farebnými freskami pri Ivanove, chrám Bojana nad Sofiou s nádhernými freskami z 12. stor., Rilský kláštor, Staré mesto v Nesebare a skalný reliéf jazdca v Madure, vysekaný vo výške 23 m.
V zozname UNESCO je aj národný park Pirin a prírodná rezervácia Srebarna pri meste Silistra neďaleko Dunaja.

Tradícia:

Bulharčina je zo slovanských jazykov najviac príbuzná ruštine, bulharské písmo sa od ruskej azbuky odlišuje len detailami. Pre Bulharov je dôležitá duchovná stránka života a sú hrdí na svoju bohatú históriu i svoj národ. Muži sú často veľmi galantní. Hostiteľovi sa zavďačíte malým suvenírom z vašej krajiny - nedávajte mu však peniaze. Prejavom ľudových zvykov a tvorby sú ľudová poézia a piesne, ľudové slávnosti (dodnes miestami udržiavané) a tradičné kroje a ďalšie umelecké artefakty. Je však zrejmé, že v ľuďoch boli dlho hlboko zakorenené pohanské zvyky. Znaky pohanských tradícií sa zachovali napríklad v maškarných sprievodoch (kukeri), oslavách vína (Trifon Zarezan) či tradičných oslavách plodnosti a prírodných síl tzv. neštinárstva, kde staré ženy v tranze tancovali bosé na žeravých uhlíkoch. Práve tento zvyk je ukážkou naplnenia pohanských zvykov kresťanským obsahom. Dátum sa kryje s dňom sv. Konstantina a súčasťou zvyku je oslava ikon, ktoré sa nosia k prameňom.Ľudová hudobná tvorba bola ovplyvnená izoláciou od zbytku Európy v dlhom období tureckejnadvlády. Nesie orientálne a byzantské prvky, rytmus je veľmi rozmanitý a pre nás netradičný. Tradičné tance sú choro a račenica. Sú pomerne zložité na vnímanie rytmu a vyžadujú častonáročné pohyby tela, zodpovedajúce temperamentu južných národov. Do ľudovej tvorby patria tiež ručne tkané koberce (kelimy), farebná keramika, rezbárske práce, ikonografia, predmety z tepaného kovu a podobne.

Kuchyňa:

Obed je spoločenskou udalosťou a v mnohých reštauráciách je spojený s tancom. Jedlo je korenisté, výdatné a veľmi chutné.
Tarator - studená jogurtová polievka s uhorkou
Kebapcheta – malé, silne korenené rolky z mletého mäsa
Šopský šalát – miešaná zelenina dochutená olejom a citrónom, s nastrúhaným ovčím syrom
Kjufteta – mleté mäso vyprážané na oleji, na masle, alebo grilované na rošte, podáva sa so šalátom alebo zemiakmi
Djuveč – zmes mäsa, zeleniny, baklažánov a cibule, taktiež sa pripravuje aj na vegetariánsky spôsob
Taskebap – teľacie mäso nakrájané na malé kúsky v paradajkovej šťave, dochutené rôznymi koreniami, podávaný s ryžou
Banice – pripravený z niekoľkých vrstiev lístkového cesta plneného syrom a vajcom, obľúbený hlavne ako olovrant
Kjopolu - pečené a potlačené baklažány a papriky s cesnakom a orechmi
Papriky Bjurek - Papriky bjurek - vyprážané papriky plnené ovčím syrom
Sarmi - ryža a mleté mäso zabalené v listoch z kyslej kapusty alebo viničných listoch
V Bulharsku narazíte na širokú ponuku ovocia, ktoré je mimoriadne lacné po celý rok. Na uliciach miest navštevovaných turistami nájdete množstvo stánkov s rýchlym občerstvením, ktoré je rôznorodejšie, ako u nás: v ponuke sú najrôznejšie sladké i slané žemle plnené syrom alebo ovocím, domáca pizza, sladké oblátky, varená kukurica či zmrzlina. Po celej krajine je aj mnoho reštaurácií v ľudovom štýle. Počas svojho pobytu určite zistíte, že bulharská kuchyňa je odlišná od tej našej, pretože obsahuje viac zeleniny, syrov, a niektoré typické korenie, napr. čubrica. Špecialitou je tzv. mastný jogurt – kyslé mlieko, ktoré v teplých letných dňoch príjemne osvieži, odstráni žalúdočné a črevné potiaže a zároveň je výborný na spálenú pokožku.
Nápoje
Silno sladená káva je veľmi populárna. Ďalšími obľúbenými nápojmi sú odvary z horských rastlín a sušených listov, hlavne z bazy. Z bielych vín sú to Karlouski Misket, Tamianka a Evksinograde. Medzi ťažké červené vína patria Trakia a Mavroud. Medzi miestne špeciality patrí mastika, ktorá vonia ako fenikel a pije sa zmrazená na drobné kryštáliky.

Jazyk:

Bulharský, dá sa tiež dohovoriť po rusky, anglicky a nemecky.

Zaujímavosti:

- Bulharsko je na 4. mieste v zozname UNESCA čo sa týka počtu kultúrnych a historických pamiatok: Bojanský kostolík, Skalné kláštory pri dedine Ivanovo, Trácká hrobka v Kazanlaku, Maďarský jazdec, Starobylý Nesebar, pohorie Pirin, Rilský kláštor, ďalšia Trácká hrobka a prírodná rezervácia Srebarna.
- v Čiernom mori v hĺbke viac ako 150 m neexistuje žiadny život, pretože tam neprenikajú slnečné lúče.
- bulharská príroda je taká rozmanitá, že si v rámci dvoch dní môžete zalyžovať v horách a zaplávať v mori.
- Sofia je jediným hlavným mestom v Európe, kde v tesnej blízkosti stojí pravoslávný, protestantský, evanjelický a katolícky kostol, synagóga a mešita.
- centrálna oblasť Bulharska okolo mesta Kazanlak (tzv. Ružové údolie) má najpriaznivejšie podnebie na svete pre pestovanie ruže olejnatej, z ktorej sa už od dôb osmanskej nadvlády vyrába svetoznámy ružový olej- dôležitá surovina pre parfumériu a kozmetiku.
- Bulhari, na rozdiel od iných národov, na znamenie nesúhlasu kývajú hlavou hore dolu a na znamenie súhlasu vrtia hlavou zboka nabok. Aby to bolo ešte zložitejšie, niektorí sa už "poeurópštili".
- známy šopský šalát je tradičné jedlo "Šopov"- etnografickej skupiny ľudí žijúcich v okolí hlavného mesta Sofie.

Podnebie:

Bulharsko leží v južnej časti mierneho pásma, konkrétne v pásme mierneho kontinentálneho podnebia, ktoré sa výraznejšie prejavuje najmä v jeho severnej časti. Je tu najstudenšia zima a najteplejšie leto. Horské hrebene na južnej a západnej hranici štátu bránia významnejšiemu uplatneniu stredomorského podnebia. Priemerná ročná teplota tejto krajiny je 12 °C. V najchladnejšom mesiaci – januári je priemerná teplota ovzdušia 0 °C, pritom na severe je okolo -2 °C, na juhu 3 °C. Priemerná teplota v júli dosahuje 24 °C.

Orientačné ceny:

chlieb – 15-20 Sk (0,7 Lv), balená voda - 10 Sk (0,5 Lv), pivo - 10 až 15 Sk (0,55 až 0,75 Lv), 1 kopček zmrzliny – 9-10 Sk (0,5 Lv), rýchle občerstvenie – 40-50 Sk (2 Lv), obed v reštaurácii – 130-220 Sk (7 až 12 Lv)

Vízum:

Víza nie sú potrebné, potrebujete len platný cestovný doklad, platnosť pasu , alebo OP by mala byť min. 6 mesiacov po skončení zájazdu.

Cestovné doklady:

Pre občanov Slovenskej republiky je možne od 1.1.2007 vstupovať, zdržiavať sa a tranzitne prechadzať cez uzemie Bulharska aj s platnym občianskym preukazom vo forme identifi kačnej karty zaliatej vo folii na dobu 90 dni v ramci 6 mesiacov. Deti do 5 rokov nemusia mať vlastny cestovny pas, rodičia ich však musia mať zapisane vo svojich cestovnych dokladoch. Pre vodičov - medzinárodný vodičský preukaz, zelená karta.

Konzulát:

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Sofii

Adresa:
Bulvar Janko Sakazov 9
1504 Sofia, Bulgaria
Tel.: +359 - 2 / 942 9210
Fax: +359 - 2 / 942 9235
E-mail: embassy@sofia.mfa.sk

Dôležité tel. čísla:

166 Polícia
165 Dopravná polícia (KAT)
150 Prvá pomoc (barza pomošt)
146 Cestná pomoc (patna pomošt)
9555665 Horská záchranná služba

El. napätie:

220V

Riziká:

Vo všeobecnosti platí, že Bulharská republika je bezpečná krajina, pokiaľ človek dodržiava elementárne pravidlá bezpečnosti. Klasicky ako vždy treba sa mať na pozore pred vreckármi- hlavne v mestách, na pláži nenechávať veci bez dozoru, nezamieňať peniaze na ulici, ale radšej v banke. Nedajte sa oklamať výhodným kurzom pouličného týpka, nakoniec budete stratoví.
Zoradiť podľa: dátumu | ceny
Hotel: Admiral
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Exkluzívny hotel sa nachádza v centre letoviska, v prostredí profesionálne upravovanej záhrady, priamo na nádhernej piesočnatej pláži. Svojim hosťom ponúka vysokú úroveň služieb a jeho medzinárodná kuchyňa splní očakávania i toho ...
Hotel: AFRODITA
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: hotelový komplex sa skladá z dvoch budov Afrodita I a II. V obidvoch budovách sú štúdiá rovnako vybavené - pekným a vkusne zariadeným novým nábytkom
Hotel: AFRODITA PALACE
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: luxusný hotel, veľmi pekne a vkusne zariadený novým, moderným nábytkom.
Vila: AKROPOLA
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: rodinná vila jednoducho a účelne zariadená. Centrálna, piesočnatá pláž cca 350 m, južná piesočnatá pláž cca 500 m.
Hotel: Alba
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Alba Hotel je jedným z najmodernejších a štýlových hotelov s prvotriednym vybavením. Pochváliť sa môže fantastickou polohou - v samom srdci Sunny Beach, na hlavnej promenáde, a nie viac ako 50 metrov od pláže.
Hotel: Alciona Beach
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Alciona beach bol otvorený v lete roku 2008 a nachádza sa priamo na piesočnatej pláži.
Hotel: Althea
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Príjemný hotelový komplex s priestrannou záhradou sa nachádza cca 15 minút pešou chôdzou od krásnej piesočnatej pláže, 10 minút pešou chôdzou sú situované miestne reštaurácie, kaviarne, tradičné obchodíky a večerná zábava.
Hotel: Amelia
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Hotel sa nachádza v centre pokojného kúpeľného letoviska, iba 100 m od jednej z najkrajších piesočnatých pláží čiernomorského pobrežia.
Penzión: ANESTES
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Moderný penzión Anestes sa nachádza v novej severnej časti Primorska, na pokojnom mieste. Vzdialený od severnej pláže je 150 m a od centra letoviska je vzdialený 400 m
Apartmán: Apartmány Marina
Toto ubytovanie nevyhovuje Vami zadaným kritériám.
Popis ubytovania: Novopostavený apartmánový hotel sa nachádza 50 m od krásnej piesočnatej pláže s pozvoľným vstupom do mora.
Kontakt

Tel.: 0915 516 741
Mail: info@nettour.sk

Neváhajte nás kontaktovať.
Sme tu pre Vás!

Newsletter

Ak máte záujem o posielanie aktuálnych ponúk a last minute zájazdov, zaregistrujte sa.

Základné informácie

 • Oficiálny názov krajiny: Bulharská republika
 • Hlavné mesto: Sofia
 • Rozloha: 110994 km2
 • Počet obyvateľov: 8800000
 • Zloženie obyvateľstva: Bulhari (85%), Turci, Rómovia
 • Náboženstvo: pravoslávni (67%), muslimovia, ateisti
 • Úradný jazyk: Bulharština
 • Mena: Bulharský Lev (BGN)
 • Časový rozdiel (oproti Slovensku):  0 hod.
 • Aktuálny čas: 6:41
 • Silná oblačnosťPočasie teraz:
  Silná oblačnosť, teplota: 6°C